Novosti

U Sarajevu održan prvi “Woman in Leadership Summit SEE 2019”


U Sarajevu je prošle sedmice održan prvi samit pod naslovom “Women in Leadership Summit SEE 2019” / “Samit ženskog liderskog poduzetništva za Jugoistočnu Evropu 2019”, koji je okupio oko 300 učesnika. Samit je organizirala Regionalna asocijacija poduzetnica “Poslovna žena“ u saradnji sa Vanjskotrgovinskom/ Spoljnotrgovinskom komorom Bosne i Hercegovine, uz podršku Kantona Sarajevo, Grada Sarajeva i Turističke zajednice Kantona Sarajeva.

Samit je započeo perfomansom „Heroine naše prošlosti“, o ženama koje su obilježile određene epohe Bosne i Hercegovine, autora i redatelja Damira Kusture, rađene u produkciji Westminster fondacije za demokratiju u BiH.
Heroine naše prošlosti su žene koje su svojim djelovanjem mijenjale kako bosanskohercegovačku stvarnost, tako i ustaljene predodžbe o ulozi žene u društvu. Ispred svog vremena, heroine su svojim djelovanjem utrle put emancipiranoj ženi današnjice. U ovim monološkim portretima imamo priliku čuti njihove fascinantne životne priče, biografije koje ujedinjuje volja da se prevladaju životne poteškoće i ograničenja koja nameće patrijarhalno društvo.” riječi su Damira Kusture.
Prisutni nisu krili emocije tokom ovog performansa koji je ispričao životne priče“: Ševale Zildžić Iblizović, prve doktorke muslimanke, glumice Suade AhmetaševićVere Šnajder, matematičarke, prve dekanese u Jugoslaviji, glumice Senke OručVahide Maglajlić, članice KPJ, glumice Lejle Džanović; Rifke Levi, primabalerine, glumice Amile Terzimehić;
Stake Skenderove, pisca Ljetopisa Bosne, Prve sarajevske osnovne škole, glumice Amine Begović.

Samit je otvorila predsjednica Regionalne asocijacije poduzetnica Poslovna žena Dženita Zirdum, riječima: „Samit smo otvorili velikim ženama iz prošlosti BiH. Danas ćemo se osvrnuti i na sadašnjost, ali posebno ćemo tragati za rješenjima koja nas vode ka ravnopravnijem položaju u budućnosti. Šta sve stigne žena to samo ona zna, mada često nije svjesna svoje snage, a mnogo je primjera koji govore o snazi žene.“
Naglasila je da je samit poklon za rođendan gradu Sarajevu. Posebno je istakla saradnju Regionalne asocijacije poduzetnica sa Evropskom poduzetničkom mrežom, te da je RAP konkretizirao svoje prijedloge u Deklaraciji 40 plus.

Skupu se obratio Ahmet Egrlić, potpredsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH, koji je govorio o moći žene, snazi i doprinosu društvu. Ali uprkos tome, žene se i dalje bore za svoja prava.

Centralni događaj samita su bile panel diskusije, na kojima je 16 eminentnih stručnjaka iz zemlje i regiona diskutovalo na teme iz biznisa, javnog upravljanja, te obrazovanja.

Na panelu: “Izazovi ženskog liderstva u biznisu” učestvovali su:
Izudin Ahmetlić, vlasnik i direktor kompanije Hifa oil, BiH; Ivan Gadže, predsjednik uprave tvrtke Tokić, Hrvatska; Snježana Koepruner, direktorica kompanije GS Tvornica mašina Travnik, BiH; Nina Redžepagić, vlasnica kompanije OR Podgorica, Crna Gora; Sevgi Saygin, voditeljica odbora poduzetnica Bursa, Turska.

Snježana Koepruner je poduzetnike pozvala da brinu o mladim ljudima, posebno ženama, te da se ne smije desiti diskriminacija zbog potrebe žene za trudničkim bolovanjem. Žene su savjesnije u edukacijama i brže primjenjuju znanje, ali su bojažljivije kada je u pitanju prihvatanje šefovskih pozicija. Koepruner je objasnila da je u toku otvaranje vrtića Montesori u okviru firme kojom upravlja, koji će pomoći majkama zaposlenicama, ali i biti primjer društveno odgovornog poslovanja.

Izudin Ahmetlić je naglasio da žene moraju biti istrajnije u dijelu vrednovanja onoga što rade. „Evropa lagano umire biološki, postaje gladnija za muškom radnom snagom, pa žene dolaze u priliku da rade ono što nisu radile. Žene ozbiljno ulaze u svijet biznisa. Vjerske zajednice mogu da daju ozbiljan doprinos na afirmaciji, kao i mediji. Pozivam žene da odlučnije koračaju u budućnost uvažavajući svoje prednosti! Pozivam muškarce da cijene kvalitete žena!“.

Na panelu “Liderice u javnom sektoru” govorili su: Semiha Borovac, ministrica za ljudska prava i izbjeglice, BiH; Nada Budiša, sekretarka savjeta za žensko preduzetništvo Privredne komore Banjaluka, BiH; Verica Hadži Vasileva –Markovska, partner u AAG iz Makedonije, Sezin Sinanoglu, rezidentna koordinatorica UN-a u BiH.

Semiha Borovac je naglasila da još uvijek ne koristimo benefite Zakona o ravnopravnosti spolova, jer nemamo dovoljno žena na mjestima odlučivanja. Kvote moraju biti zastupljene, jer i pored kvota žene ne ostaju na mjestima na kojima su pozicionirane. Razvijati svijest da trebamo pomagati ženama u izbornom procesu, ali i kada je na vlasti.
Nada Budiša je objasnila da je njen moto, te da se rukovodi idejom da
Ništa ne može nastati bez pojedinca, te opstati bez sistema“.
Najvažnija je posvećenost i ljubav prema poslu. Žene su stalno izložene pitanjima na intervjuima u vezi sa brojem djece i namjerom za rađanje, što je vrlo uvredljivo i diskriminirajuće. Žene u Bosni i Hercegovini za iste poslove imaju manju plaću, nemaju vremena za sticanje vještina i edukacije nakon završene škole.
Sasvim sigurno će doći do privrednog rasta nakon uključivanja žena na odlučujuća mjesta!

Na panelu “Budućnost obrazovanja”, govorili su: prof. dr. Meliha Bašić, dekanesa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu, BiH; Jasmin Hošo, osnivač i direktor Tondach/Wienerberger, BiH; Nihad Softić, osnivač i predsjednik uprave School&School, BiH i doc. dr. Zilka Spahić-Šiljak, direktorica TPO fondacije, BiH.

Prof. dr. Meliha Bašić je naglasila da nedostaje sistem u okviru obrazovanja. Agencija za visoko obrazovanje bi trebala imati obavezu da svaki akt sprovede kroz Zakon o ravnopravnosti spolova!
Nihad Softić je govorio o važnosti vještina koje se stiču kroz školovanje, ali da je znatno važnije tražiti talenat u svakom djetetu. Neophodno je razvijati škole sa fokusom na ambijent i kreativno okruženje, jer je svako dijete talenat. Stereotipi određuju i sklonosti ka zanimanjima u zavisnosti od spola. Duboko u sebi i vjera u sebe su ključ uspjeha. „Žena treba krenuti od sebe i vjerovati sebi.“
Dr. Jasmin Hošo je govorio da se nove generacije trebaju pripremiti za 21. vijek, a to je pogled kroz informacije, umrežavanje, IT alate. Korporativno upravljanje je definisalo udio žena, ali je povjerenje temeljan stav kvalitetnog leadership-a. Mora biti jača interakcija između muškog i ženskog svijeta, te veća povezanost sa regionom, jačanje umrežavanja organizacija i institucija na regionalnom nivou.
Dr. Zilka Spahić Šiljak je istakla da je institucionalizirani patrijarhat prepreka razvoju društva jednakih šansi. Problem su individualni napadi, prepreke, seksistički ispadi, žene prećutno prihvataju mizoginiju, umjesto da javno istupaju, tamo gdje je sistem zakazao. Benevalentni seksizam, te podilaženje patrijarhatu je nešto na šta se prećutno pristaje.

U okviru samita održani su i B2B susreti bosanskohercegovačkih firmi i firmi iz zemalja regiona, u organizaciji Evropske preduzetničke mreže. Svoje interesovanje za B2B susretima izrazilo je oko 90 kompanija, a održano je blizu 200 poslovnih sastanaka što je rezultiralo i početkom poslovne saradnje među nekima od njih.

Nakon održanog samita predsjednica Regionalne asocijacije Poslovna žena Dženita Zirdum izjavila je: „Kad se ruke slože sa puno ljubavi Sarajevo i BiH dobiju najbolji brending, a tako nam malo treba za osmijeh i zagrljaj prijatelja iz cijelog regiona. Neprestano pristižu pohvale za organizaciju, izbor panelista, sjajne diskusije, rješenja koja su ponuđena i koncept da o položaju žena u društvu progovorimo sa muškarcima.“

Zaključci “Women in Leadership Summit SEE 2019”:

• Želite li razvijeno društvo, potičite žene na obrazovanje i da otkriju svoje talente.
• Razvijati svijest da trebamo podržati žene u izbornom procesu, ali i kada je na vlasti.
• Sasvim sigurno će doći do privrednog rasta nakon uključivanja žena na odlučujuća mjesta! Podstaći žene da odlučnije preuzimaju upravljačke pozicije i odlučuju se na poduzetništvo.
• Jača interakcija između “muškog i ženskog svijeta”, te veća povezanost sa regionom, jačanje umrežavanja organizacija i institucija na regionalnom nivou.

Iz Regionalne asocijacije poduzetnica Poslovna žena zaključuju:
Vjerovatno još uvijek nismo svjesni da smo svi zajedno pokrenuli jednu lavinu društvenih promjena, da smo glasno progovorili o aktuelnim problemima, ali i smjernicama kako unaprijediti postojeće stanje u društvu, obrazovanju i poslovnim okruženjima. U obavezi nam ostaje da istrajemo i da već najavimo:
“Women In Leadership Summit SEE 2020″!