Tema u fokusu

ArcelorMittal Zenica – Garancija korporacije u vrijednosti od 82 miliona KM za novu toplanu


ArcelorMittal Zenica i njegovi zaposlenici su ponosni na svoj doprinos gradu Zenici, jer 88% od ukupne investicije u Toplanu Zenica dolazi iz ArcelorMittala Zenica, bez kojeg ovaj projekt, koji pruža ekonomski isplativo rješenje za grijanje grada, ne bi bio izvediv, rekao je između ostalog u intervjuu P. K. Biju Nair, generalni direktor kompanije ArcelorMittal Zenica.

Čelni čovjek ArcelorMittala Zenica najvljuje maksimalan napor u održavanje integralne proizvodnje čelika i rad Koksare, jer bez koksnog plina grijanje grada bi svake godine bilo skuplje za nekoliko miliona KM, zavisno od cijena zemnog plina.

Visokopečeni i koksni plin iz proizvodnje ArcelorMittala će pomoći, jer je na ovaj način na raspolaganju i dostupno ekonomski povoljnije gorivo.

Šta je sa građevinskom dozvolom za novu toplanu?

„Federalno ministarstvo prostornog uređenja, Elektroprijenos i Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije rade zajedno sa timom koji vodi Nikhil Mehta, generalni direktor Toplane Zenica, na što skorijem izdavanju dozvole kako bi ovaj društveni projekt zaštite okoliša bio uspješan. Potrebna nam je pomoć svih strana da ovaj projekt uspješno završimo u trećem kvartalu 2020.“

U kojoj su fazi ulaganja u zaštiti okoliša?

„Do kraja godine dovršavamo projekt sekundarnog sistema otprašivanja na Čeličani i drugi hibridni filter na sinter mašini, što rješava glavne izvore emisija iz ArcelorMittala Zenica. Novim sistemom grijanja, sa novim kotlovima, eliminirat ćemo korištenje uglja čime će se emisije SO2 iz naše sadašnje Energetike smanjiti za više od 90%. To znači da je Toplana Zenica istovremeno društveni, ekološki i ekonomski važan projekt. Važno je da se svi nivoi vlasti izjasne o konačnom cilju i postave buduću strategiju za Zenicu prije nego bude prekasno.“

Održan je mirni skup radnika u znak podrške kompaniji 4. septembra 2019, očito su radnici zabrinuti za opstanak fabrike. Šta je razlog tome?

„Vanjski faktori ozbiljno utječu na održivost industrije i radnih mjesta u BiH. Mnogo je loših iskustava kompanija čiji su zaposlenici izgubili posao i ostali bez prihoda. Naši zaposlenici su redovno informirani o svim izazovima s kojima se kompanija suočava putem naših internih komunikacijskih platformi kako bi bili svjesni stvarne situacije. Stalni problemi na tržištu, troškovi proizvodnje, kao i ostala lokalna pitanja glavna su im briga. To je sasvim prirodno za zaposlenika koji je dostojanstven da zaštiti svoje radno mjesto i egzistenciju svoje porodice. Rukovodstvo kompanije nastoji održati transparentnost informacija o svim izazovima sa kojima se zajedno suočavamo. Napori zaposlenih da podrže održivost poslovanja su veoma dobra poruka investitorima koji bi željeli ulagati u BiH.“

Koji su najveći izazovi sa kojima se ArcelorMittal Zenica trenutno suočava?

„Kosovo je u novembru 2018. uvelo 100% takse za BiH, a od decembra 2018. BiH je pod utjecajem zaštitnih mjera EU, i to su trenutno najveći problemi koji utječu na naš rad. BiH je snažno pogođena ovim mjerama, posebno industrija proizvodnje čelika. Ne smijemo zanemariti činjenicu da je više od 10.000 radnih mjesta ugroženo! BiH je potpisnica Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU na osnovu kojeg smo mogli i trebali biti izuzeti od ovih mjera, ali nismo.“