Novosti

Vjetroelektrane na moru mogle bi proizvoditi pet posto svjetske energije


Vjetroelektrane na moru u sljedeće dvije decenije mogle bi osigurati pet posto ukupne svjetske proizvodnje električne energije, a njihov razvoj mogao bi otvoriti osam miliona radnih mjesta i privući ulaganja od 1.300 milijardi dolara, pokazuje istraživanje britanske analitičke kuće Rethink Energy.

Ukupna snaga vjetroelektrana na moru mogla bi do 2030. dosegnuti 165 gigavata, a do 2030. godine 418 gigavata.

Globalna ekspanzija offshore vjetroelektrana mogla bi, prema očekivanju analitičara, omogućiti da se pet posto globalno proizvedene električne energije u sljedeće dvije decenije obezbijedi iz tog izvora.

Velika ulaganja i brojna radna mjesta

Taj rast će, kako se očekuje, zahtijevati oko 1,3 biliona dolara ulaganja i stvoriti osam miliona radnih mjesta.

Rethink smatra da je azijsko-pacifička regija na putu da pretekne Evropu kao najveće tržište novih postrojenja u tehnologiji vjetroelektrana, a Kina bi do 2026. godine trebalo od Velike Britanije da preuzme primat u instaliranim kapacitetima.

Među zemljama s najvećim udjelom električne energije proizvedene iz vjetra u ukupno proizvedenoj električnoj energiji ističe se Danska. Energija proizvedena u vjetroelektranama činila je u 2018. godini 47 posto korištene električne energije u toj zemlji.

Danska kreće u provođenje plana izgradnje umjetnih ostrva koja će se napajati strujom iz vjetroelektrana na moru ukupne snage do 10 gigavata.

Nedavno je usvojila zakon kojim cilja smanjiti emisije stakleničkih gasova za 70 posto do 2030. godine.