Lifestyle

Spavanje u hladnoj sobi ima višestruke zdravstvene benefite


Ako vam se često dešava da se budite noću i da vam je san vam narušen i nekvalitetan razmislite, jer uzrok tome vrlo lako može biti ako je vaša soba pretopla. Temperatura vazduha i zimi, koliko god da vam je hladno, ima veliki uticaj na vaš san. Najbolje je ako termometar pokaže između 15 i 19 stepeni. Međutim, ako je temperatura viša od 24 ili niža od 13 stepeni, to može dovesti do čestog buđenja. Da vam se to ne bi dešavalo lagano se obucite za spavanje. Ako spavate u pidžami ne oblačite donji dio, a duge rukave zamijenite majicom sa kratkim.

Kada počinje spavanje

Naša tjelesna temperatura prirodno raste i opada tokom 24 sata. Najviša je u kasnim popodnevnim satima, a najniža oko pet sati ujutru. Spavanje obično počinje kada nam padne tjelesna temperatura, pa hladnija spavaća soba može da vas podstakne da brže zaspite.

Imat ćete mirniji san

Neki oblici nesanice rezultat su lošeg regulisanja tjelesne temperature. Ako vam je teško da zaspite uveče, hladna spavaća soba će vam pomoći da snizite tjelesnu temperaturu, olakšavajući vam i dublje snove.

Sporije ćete ostariti

Spavanje u sobi sa nižom temperaturom od 21 stepen podstiče izlučivanje melatonina u tijelu, koji je jedan od najboljih tjelesnih hormona protiv starenja. Spavajte u hladnoj sobi i vaše tijelo će vam biti zahvalno, a život duži i kvalitetniji.

Izgubit ćete kilograme

Kada padne tjelesna temperatura kortizol se smanjuje, što vam omogućava kvalitetniji san. Ako ste osoba koja ne spava dovoljno, često se budi i ustaje tokom noći, probudićete se sa višim nivoom kortizola – što znači da ćete prvo pronaći nešto slatko, makar jedan keksić. Poješćete ga i time povećati mogućnost pojave anksioznosti. Što znači da osim viška kilograma možete imati i psihološke smetnje.

Smanjujete rizik od pojave dijabetesa

Jedno istraživanje je otkrilo da spavanje u spavaćoj sobi na 19 stepeni pomaže u sprečavanju pojave dijabetesa. Učesnici ne samo da su sagorijevali više kalorija tokom dana, već su skoro udvostručili količinu tjelesne masti koja pomaže tijelu da skladišti manje kalorija. Spavanje u hladnoj prostoriji ili tuširanje hladnom vodom stvara stalno povećanje unutrašnje temperature tijela što doprinosi jačanju našeg imunološkog sistema i ubrzavanju metabolizma naročito u trenucima kada se opuštamo.