Industrija

Obnovljivi izvori trebali bi biti u središtu planova oporavka


Međunarodna agencija za energetiku (IEA) pozvala je vlade da čiste izvore energije stave u središte planova oporavka od koronavirusa, predviđajući u ovoj godini manje novih kapaciteta za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. U krizi koja je dovela do pada potražnje za energijom i zaprijetila dubokim privrednim padom IEA je upozorila da će mjere izolacije, koje su na vrhuncu zaraze zahvatile više od polovine svjetskog stanovništva, imati “dalekosežne” posljedice.

Agencija je prije očekivala da će 2020. biti dobra godina za zelene izvore energije, a u srijedu je snizila dvogodišnju procjenu rasta obnovljivih kapaciteta za gotovo 10 posto, zbog poremećaja u opskrbnom lancu, kašnjenja u gradnji, mjera socijalne distance i izazova u finansiranju.

U ažuriranim procjenama predviđa rast ukupne potražnje za energijom iz obnovljivih izvora u ovoj godini, zahvaljujući pojačanoj uporabi u sektoru električne energije.

Dodatni je razlog rekordno, 7-postotno povećanje kapaciteta u 2019. godini, za ukupno 192 GW.

U odnosu na oktobar snižena je procjena novih kapaciteta u 2020., na oko 167 GW, što bi predstavljalo pad za 13 posto u odnosu na 2019., ujedno prvi od 2000. godine.

Ukupni će se globalni kapaciteti za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora ipak povećati za šest posto, pri čemu će većinu novih kapaciteta činiti oni koji koriste energiju sunca i vjetra.

I SAD i Kina povećat će kapacitete za obnovljive izvore u ovoj i sljedećoj godini jer kompanije žure okončati projekte prije isteka vladinih posticaja.

IEA je također predviđala “oporavak” u 2021. godini, prema razini iz 2019., budući da će na mrežu priključena biti većina kapaciteta koji su ove godine odgođeni.

Iako su sektori obnovljivih izvora, poput solarnih elektrana, vjetroelektrana i hidroelektrana, u velikoj mjeri i dalje otporni na krizu, tržište biogoriva koja se koriste uglavnom u prometu pretrpjet će “radikalne” promjene, budući da su putovanja zaustavljena, a cijene nafte pale.

Privredni pad zadat će ozbiljan udarac transportnim biogorivima, poput etanola i biodizela, koji se uglavnom troše pomiješani s benzinom i dizelom, procjenjuju u IEA-i, predviđajući 13-postotni pad proizvodnje biogoriva za potrebe transporta u 2020. godini.

IEA je pozvala vlade da u sklopu planova privrednog oporavka nakon pandemije virusa udvostruče napore na ostvarivanju ciljeva zaštite klime.