Oko 60 odsto banaka u svijetu zatvorilo je poslovnice ili skratilo radno vrijeme zbog Covida-19, a mnoge su primijenile nove, digitalizovane procese.
Ovo je pokazalo istraživanje Deloitte-a o zrelosti digitalnog bankarstva, sveobuhvatnoj analizi digitalnih funkcionalnosti i situaciji na tržištu, rađenoj u 39 zemalja, uključujući i Sloveniju, Hrvatsku i Srbiju, i među 318 banaka.
Mnoge banke su, prema istaživanju, uvele digitalne značajke kao što su potpuno digitaliziovani procesi poput otvaranja računa 34%, daljinska identifikacija i verifikacija (23%) i beskontaktna plaćanja (18%).
Deloitteovo Ispitivanje zrelosti digitalnog bankarstva u 2020. četvrto je izdanje najveće globalne usporedbe kanala za digitalno poslovanje banaka sa stanovništvom, koje odgovara na pitanje što rukovoditelji čine kako bi pobijedili u natjecanju u digitalizaciji.
Ispitivanjem su utvrđeni digitalni prvaci koji nude široki spektar funkcionalnosti relevantnih za njihove korisnike i snažno korisničko iskustvo. Oni pokreću digitalne trendove za cijelu industriju.
“Digitalni prvaci ulažu u E2E digitalne prodajne procese i proširuju svoje vodstvo u odnosu na one koji kasne za ključnim proizvodima, na primjer 51% prema 23% za tekuće račune, 85% prema 34% za kreditne kartice i 84% prema 30% za gotovinske zajmove, navode iz Deloittea.
Nove funkcionalnosti obično dobivaju snagu brže kod banaka izazivača nego kod nositelja, na primjer podjela računa 27% prema 2%, virtualna debitna kartica 26% prema 2%, chatbotovi sa slučajevima napredne upotrebe 15% prema 4%, chatbotovi koji dopuštaju transakcijsku sposobnost od 12% prema 2%.
U istraživanju se navodi da je Covid-19 promijenio bankarstvo i ubrzao razvoj digitalnih kanala.
Kako bi preživjele i napredovale u tom novom razdoblju, banke će morati dubinski razumjeti svoje konkurentsko okruženje te odnos svoje digitalne ponude i ponude konkurenata, kao i mjeru u kojoj ispunjavaju očekivanja korisnika.