Novosti

Proizvodnja struje iz termoelektrana dostiže 2022. najviši nivo u historiji


Međunarodna agencija za energiju (IEA) saopštila je da će rastuća potrošnja u Kini, Indiji i Sjedinjenim Državama podići do kraja ove godine globalnu potražnju za električnom energijom iz uglja na nov najviši nivo, potkopavajući napore za smanjenje emisije staklenih gasova.

IEA procjenjuje da će globalna proizvodnja struje iz elektrana na ugalj dostići 10.350 teravat-sati u 2021, što je povećanje od 9%, usljed brzog ekonomskog oporavka koji je “podstakao mnogo brži rast potražnje za električnom energijom s kojim ponuda nisko-ugljenične struje ne može da drži korak”.

Očekuje se da će ukupna potražnja za ugljem, uključujući tražnju iz industrija cementa i čelika, ove godine porasti za 6%, prenosi Rojters.

Mada smatra da potrošnja neće premašiti rekordne nivoe zabilježene 2013. i 2014. godine, IEA ipak ne isključuje mogućnost da bi ona mogla sljedeće godine da dostigne novi rekord svih vremena.

Izvršni direktor IEA, Fatih Birol, kaže da su ovi pokazatelji “zabrinjavajući znak o tome koliko svijet zaostaje u naporima da smanji neto emisije na nulu”.

Kina je odgovorna za više od polovine globalne proizvodnje električne energije iz uglja i procjenjuje se da će ove godine zabilježiti rast od 9% u odnosu na 2020. godinu, saopštila je IEA, dodajući da se za Indiju predviđa skok proizvodnje elektrana na ugalj od 12%.

Redukovanje korišćenja uglja je bila glavna tema u diskusijama na klimatskom samitu u Glazgovu prošlog mjeseca, pri čemu su se države konačno saglasile da “postepeno smanjuju” potrošnju tog energenta u okviru napora da se rast globalne temperature zadrži što je moguće bliže nivou od 1,5 stepeni Celzijusa.

Kina se obavezala da će početi da smanjuje potrošnju uglja, ali tek nakon 2025. godine, što ostavlja elektranama na ugalj značajan prostor za dalje povećanje proizvodnih kapaciteta u naredne četiri godine.

Prema izvještaju koji su ove nedelje objavili istraživači kineske državne elektromreže, zabrinutost za energetsku bezbijednost zemlje znači da će Kina vjerovatno izgraditi čak 150 gigavata (GW) novih energetskih kapaciteta na ugalj tokom perioda 2021-2025, čime će ukupni kapaciteti dostići 1.230 GW, prenosi Rojters.