Benjamin Lipovac najbolji u polufinalu Ekonomske olimpijade 2022.

Benjamin Lipovac najbolji u polufinalu Ekonomske olimpijade 2022.

Najbolje plasirani takmičar Regionalnog kruga takmičenja (polufinale) druge po redu Ekonomske olimpijade u BiH, održanog 26. i 27. maja je Benjamin Lipovac iz Srednje ekonomske škole u Sarajevu, a od ukupno 104 takmičara njih 20 se plasiralo u finale koje će se održati u septembru 2022.

Ekonomska olimpijada je takmičenje iz oblasti ekonomije i finansija namijenjena hiljadama srednjoškolaca širom Bosne i Hercegovine.

Na ovogodišnjoj, drugoj po redu Ekonomskoj olimpijadi, u okviru Regionalnog kruga takmičenja održanog 26. i 27.maja, pravo nastupa imalo je ukupno 104 takmičara iz BiH, koji su u prvom Općem krugu testiranja ostvarili minimalno 15 bodova od 25 mogućih.

Najbolji rezultat u polufinalnu ostvario je Benjamin Lipovac, učenik drugog razreda Srednje ekonomske škole u Sarajevu, koji je osvojio 15 od mogućih 20 bodova. Drugi iza Lipovca bio je Ardan Bešić, također učenik drugog razreda Srednje ekonomske škole u Sarajevu.

Prema riječima Benjamina Lipovca, prvoplasiranog u Regionalnom krugu takmičenja, prvi put učestvuje na Ekonomskoj olimpijadi u BiH.

Ispunjena očekivanja

Dosta toga novog sam naučio i izuzetno sam sretan što sam se prijavio i postigao dobre rezultate. Sva moja očekivanja od takmičenja Ekonomska olimpijada su ispunjena. Ovom prilikom bih se zahvalio profesoru Emiru Ustavdiću i profesorici Sandi Dupovac, koji su me motivirali da se prijavim na ovo zanimljivo takmičenje. Uz njihovu pomoć, nisam imao poteškoća sa pripremama za Opći i Regionalni krug takmičenja“, naglasio je Lipovac.

Nakon testiranja u polufinalnoj rundi, ukupno 20 učenika plasiralo se u finale Ekonomske olimpijade u BiH, koje će se održati početkom septembra 2022. godine.

Prema riječima Aide Hasanagić, menadžerice projekta Ekonomska olimpijada u BiH, svoje predstavnike u finalu ukupno će imati 8 škola, te jedna kandidatkinja koja nastupa samostalno.

Najviše predstavnika u finalu, po šest, imat će Druga gimnazija u Sarajevu i Srednja ekonomska škola Sarajevo. Srednjoškolski centar Vogošća u finalu će imati dvije predstavnice, a po jednog predstavnika imat će Mješovita srednja škola “Kalesija”, Mješovita srednja elektrotehnička škola Tuzla, JU Srednja Škola Stolac, Srednja škola “Ivan Goran Kovačić” iz Kiseljaka te Srednja škola “fra Slavka Barbarića” iz Čitluka“, kaže Hasanagić.

Druga gimnazija Sarajevo najbolja u ukupnom poretku

Za plasman u finale takmičenja svaka škola osvojila je 20 bodova, a za svakog takmičara koji je izborio plasman u finalu još dodatnih pet bodova.

U drugom krugu takmičenja, Druga gimnazija Sarajevo i Srednja ekonomska škola Sarajevo podijelile su prvo mjesto sa po 50 osvojenih bodova“, istaknula je Hasanagić.

U ukupnom poretku na prvom mjestu je Druga gimnazija Sarajevo sa 76 bodova, ispred Srednje ekonomske škole Sarajevo koja ima 72 boda. Na trećem mjestu je Srednjoškolski centar Vogošća sa 45 bodova.

Imena finalista su:

1. Benjamin Lipovac – Srednja ekonomska škola, Sarajevo drugi razred
2. Ardan Bečić – Srednja ekonomska škola, Sarajevo, drugi razred
3. Roko Rosić – Druga Gimnazija, Sarajevo, treći razred
4. Ivor Udovičić – Druga Gimnazija, Sarajevo, treći razred
5. Haris Gološ – Druga Gimnazija, Sarajevo, treći razred
6. Selma Šabić – JU Srednjoškolski centar, Vogošća, treći razred
7. Haris Ibrišagić – Srednja ekonomska škola, Sarajevo, drugi razred
8. Adin Glogić – JU Mješovita srednja škola ‘Kalesija’, Kalesija, četvrti razred
9. Medina Kučinar – Srednja ekonomska škola, Sarajevo, četvrti razred
10. Belmin Tukić – JU Mješovita srednja elektrotehnička škola, Tuzla, treći razred
11. Boris Dangubić – JU Srednja škola, Stolac, drugi razred
12. Ilma Hodžić – JU Srednjoškolski centar, Vogošća, četvrti razred
13. Merjem Husejnagić – Prva Gimnazija, Zenica, drugi razred
14. Ajdin Demir – Srednja ekonomska škola, Sarajevo, treći razred
15. Amina Džihanić – Srednja ekonomska škola, Sarajevo, treći razred
16. Nejla Mahmutović – Druga Gimnazija, Sarajevo, treći razred
17. Nikola Obradović– Druga Gimnazija, Sarajevo, četvrti razred
18. Boris Pecirep – Srednja škola “Ivan Goran Kovačić”, Kiseljak, treći razred
19. Ali Šabanović – Druga Gimnazija, Sarajevo, treći razred
20. Marija Gagro – Srednja škola dr. fra Slavka Barbarića, Čitluk, treći razred

Škole učesnice:

1. Druga gimnazija Sarajevo – 6 takmičara
2. Srednja ekonomska škola Sarajevo – 6 takmičara
3. JU Mješovita srednja škola ‘Kalesija’, Kalesija – 1 takmičar
4. JU Srednjoškolski Centar Vogošća – 2 takmičara
5. JU Mješovita srednja elektrotehnička škola Tuzla – 1 takmičar
6. JU Srednja škola, Stolac – 1 takmičar
7. Srednja škola “Ivan Goran Kovačić”, Kiseljak – 1 takmičar
8. Srednja škola dr. fra Slavka Barbarića, Čitluk – 1 takmičar
9. Samostalna takmičarka učenica Prve Gimnazije Zenica

Razgovarala: Irena Vasić-Dobrić

Najnoviji tekstovi

Pin It on Pinterest

Share This

Share!

Podjeli ovaj sadržaj sa prijateljima.