Posjećivanje novozelandskih jezera, planina, biciklističkih staza i vinarija biće skuplje, jer ova zemlja od 1. oktobra povećava svoj međunarodni porez na očuvanje i turizam za posjetioce (IVL) sa 35 novozelandskih dolara (19,9 eura) na 100 novozelandskih dolara (56 eura).
“Međunarodni turizam takođe donosi troškove za lokalne zajednice, uključujući dodatni pritisak na regionalnu infrastrukturu i veće troškove održavanja i održavanja u cijelom našem zaštićenom području”, rekao je u saopštenju Met Dusi, novozelandski ministar za hotelijerstvo i turizam.
IVL, koji je prvobitno uveden 2019. godine, namijenjen je pokrivanju troškova zaštite životne sredine širom zemlje. Prema Dusiju, međunarodni turisti potrošili su više od 11 milijardi dolara na Novom Zelandu između marta 2023. i marta 2024.
Ali nisu svi zadovoljni poskupljenjem. Turistička industrija Aotearoa (TIA), konzorcijum profesionalaca iz turističke industrije iz cijele zemlje, kritikovao je ovu odluku .
“Oporavak turizma Novog Zelanda zaostaje za ostatkom svijeta, a ovo će dodatno narušiti našu globalnu konkurentnost”, navodi se u saopštenju grupe. Grupa vjeruje da će Novi Zeland izgubiti turiste iz Kanade i Velike Britanije, odakle su letovi brojniji, a ulaznine previsoke.
IVL nije jedini dodatni trošak koji će pogoditi turiste koji posjećuju Novi Zeland. Više cijene turističkih viza počinju 1. oktobra, sa 131 na 211 dolara.
Državljani 60 zemalja i teritorija, uključujući Sjedinjene Države, Kanadu, Singapur, Japan i Meksiko, mogu ući na Novi Zeland, imaju pravo na ukidanje viza koje će im omogućiti da ostanu do tri mjeseca u zemlji u turističke svrhe. Putnici koji posjeduju ove pasoše i dalje moraju dobiti e-vizu i platiti IVL.
Zbog novih pravila, Vlada očekuje da će ove godine biti potrebno više vremena za obradu vize. Imigraciona služba Novog Zelanda objavila je da ljudi koji planiraju da posjete zemlju tokom božićnih praznika treba da podnesu zahtjev za turističke vize najkasnije do 15. oktobra, a oni koji planiraju doći za lunarnu Novu godinu do 15. novembra.
Bilo da se zovu IVL, pristupna naknada ili podsticaj za putovanja, „turističke takse“ su trenutno jedan od najčešćih razgovora u turističkoj industriji širom svijeta.
Oko 60 destinacija širom svijeta, od Venecije do Butana, naplaćuju neku vrstu naknade za putnike samo za ulazak i posjetu – ne uključujući troškove obroka, hotela ili ulaznica. Gotovo sva mjesta s ovim turističkim taksama kažu da je naknada neophodna da bi se nadoknadile štete od gužvi, štete po životnu sredinu i druge nuspojave prekomjernog turizma.
I ne izgleda da će ove naknade uskoro nestati. Edinburg, Škotska i Švacarska su među mjestima koja razmatraju naplatu naknada u budućnosti.
Prema studiji sa Univerziteta Bangor u Velsu, “malo je dokaza da će turisti odustati od posjete destinacijama koje imaju turističke takse”