Kompanija “Kemeko – BH iz Lukavca najveći je izvoznik opasnog otpada iz Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju, a u prošloj godini izvezli su rekordne količine.
Za skladištenje opasnog otpada do njegovog konačnog zbrinjavanja u spalionicama zapadne Evrope, raspolažu sa specijalnim skladišnim kapacitetima ukupne površine oko 10.000 m².
Prema riječima Melise Ćatović, direktorice Kemeko-BH d.o.o. Lukavac, iz godine u godinu izvoze sve veće količine opasnog otpada u EU.
“Za razliku od posljednjih osam godina, kada je Kemeko-BH u prosjeku izvozio oko 500 tona opasnog otpada godišnje, u 2023. godini izvezli smo ukupno rekordnih 1.402,58 tona. To je od velikog značaja za našu državu, jer se opasan otpad koji je nastao u Bosni i Hercegovini zbrinjava na ekološki privatljiv način“, istaknula je Ćatović.
Kemeko-BH je u vlasništvu grupacije Surovine d.o.o., Maribor iz Slovenije, koja ima 70 godina iskustva u segmentu upravljanja otpadom.U kolikoj mjeri Vam njihovo iskustvo pomaže u zbrinjavanju opasnog otpada?
Kako je već poznato, Slovenija jedna od najčišćih država u Evropi, gdje naša vlasnička grupacija Surovina iz Maribora daje poseban doprinos, koji kroz iskustvo prenose i na našu kompaniju Kemeko-BH d.o.o. Lukavac. Mnogi projekti provedeni u Bosni i Hercegovini su uspješno realizovani uz pomoć kolega iz Slovenije. Njihovo dugogodišnje iskustvo nam pomaže u rješavanju mnogobrojnih problema koji nastaju u našem poslovanju.
U skladu sa sloganom ”Jer nama nije svejedno”, Kemeko-BH kupcima svojih usluga i proizvoda u BiH nudi cjelovita, stručna, sigurna i troškovno prihvatljiva rješenja. Možete li navesti neke od projekata koje ste do sada realizovali ?
Na primjer, projekat bioremedijacije zemljišta u bivšem Koksno-hemijskom kombinatu u Lukavcu, , koji smo radili zajedno sa Centrom za međunarodnu saradnju i razvoj (CMSR) iz Slovenije, Fondom za zaštitu okoliša FBiH i Ministarstvom za prostorno uređenje i zaštitu okolice TK je uspješno realizovan 2022 godine. Tlo koje je bilo kontaminirano opasnim materijama je nakon procesa bioremedijacije svedeno na minimalne granične vrijednosti, nakon čega je ukupna količina tla vraćena na lokaciju u bivšem Koksno-hemijkom kobinatu.
Ovim projektom su postignute velike uštede, jer proces bioremedijacije je mnogo povoljniji, nego izvoz kontaminirane zemlje i njeno spaljivanje u spalionica EU.
Koje projekte planirate realizovati ili započeti njihovu realizaciju u 2024. godini?
U narednom periodu radimo na projektu povećanja proizvodnje RDF goriva (gorivi materijali iz otpada), kao i rešavanje mulja sa prečistača otpadnih voda. Također, posebnu pažnju smo posvetili i projektu preuzimanja zemljišta kontaminiranog kruksom iz HAK-a, koje ćemo izvesti u jednu od spalionica EU. Neke od projekata smo već započeli i nadamo se uspješnoj realizaciji.
Možete li dati ocjenu o poslovanju Vaše kompanije u 2023., kao i u tekućoj godini?
Poslovanje naše kompaniju u 2023 godini je bilo uspješno. Uspjeli smo izvršiti realizaciju koja je bila planirana. Prihod koji je ostvaren u 2023 godini iznosio je 3,3 miliona KM, dok je dobit bila 12%.Takođe i prvih sedam mjeseci u 2024 godini se možemo pohvaliti uspješnim poslovanjem, jer smo ostvarili prihode od 1,7 miliona KM, a dobit je bila 14%.
Koji su najveći problemi s kojima se danas suočavate u poslovanju?
Moramo puno raditi na podizanju svijesti i benefitima pravilnog upravljanja opasnim otpadom. U našem poslovanju problem predstavljaju i zakonske regulative, koje treba prilagoditi našim uslovima, a istovremeno ih približiti zakonskoj regulativi u EU.
Kakvi su Vaši poslovni planovi i očekivanja za 2024., kao i u narednoj 2025. godini ?
Kako smo prvih sedam mjeseci 2024. godine uspješno poslovali, tako se nadamo da će biti i do kraja tekuće godine. Planovi su nam da završimo započete projekte i ostvarimo pozitivne rezultate. Nadamo novim izazovnim projektima u 2025. godini, koji će biti od velikog značaja za državu Bosnu i Hercegovinu. Pokušavamo doprinijeti koliko je moguće u očuvanju zaštite naše okoline u kojoj živimo, jer nama nije svejedno.