BiH

Cijene goriva u BiH ponovo rastu


Veće cijene goriva za oko deset feninga očekuju se u BiH od ove sedmice, a uzrok tome su događaji na Bliskom istoku, složni su stručnjaci iz oblasti energetike.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da je u posljednja tri dana cijena sirove nafte na svjetskom tržištu porasla za 11 posto.

“Prije ovih nemilih događaja između Irana i Izraela cijena je iznosila 70 dolara po barelu, dok je sada 78 dolara, što znači da će doći do povećanja cijene goriva na benzinskim pumpama u BiH za oko 10 feninga po litri”, izjavio je Bečarević.

Ističe da trenutna situacija na Bliskom istoku ima direktan uticaj na formiranje cijena i u BiH.

“Cijene naftnih derivata trenutno se kreću između 2,40 i 2,80 KM po litri, ovisno o vrsti goriva”, dodao je Bečarević.

Đorđe Savić, predsjedavajući Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Republike Srpske, izjavio je za “Nezavisne novine” da se poskupljenje goriva očekuje ove sedmice.

“Moguće je da će cijene goriva porasti za 10 feninga po litri, ali je realnije očekivati povećanje od pet feninga, s obzirom na to da distributeri sigurno imaju stare zalihe”, rekao je Savić.

Naglasio je da je teško prognozirati šta će se dešavati u narednom periodu, s obzirom na to da situacija na Bliskom istoku može izazvati probleme s opskrbom, odnosno smanjenu ponudu.

Što se tiče trenutnih cijena u Banjaluci, Savić je izjavio da se dizel prodaje po cijeni od 2,33 do 2,39 KM, dok benzin košta između 2,33 i 2,41 KM po litri.

Murisa Marić, izvršna direktorica Udruženja građana DON iz Prijedora, ranije je izjavila za “Nezavisne novine” da su građani BiH postali indiferentni prema stalnim poskupljenjima, uključujući i gorivo.

“Na poskupljenje goriva ne može uticati niko, jer je ono direktno vezano za kretanja cijene barela na svjetskom tržištu, ali potrebno je određeno vrijeme da se taj rast reflektuje na naše tržište”, rekla je Marićeva.

Ona je upozorila da će ovo poskupljenje goriva biti veliki udar na potrošače, jer su automobili prijeka potreba.

“Ova situacija zaista više ne vodi nigdje… Ne znam ni kako više da definišemo potrošačku korpu koja je premašila 3.000 KM. Jasno je da će s rastom cijena goriva poskupjeti i druge osnovne namirnice, što će dodatno otežati život građanima”, zaključila je Marićeva.

Cijene nafte su u petak na azijskom tržištu blago porasle, a sedmični rast cijena je značajan. Tržišta nafte su pod uticajem događaja na Bliskom istoku.

Cijena barela West Texas Intermediate (WTI) sirove nafte za isporuku u novembru iznosila je 73,79 dolara, što je osam dolara više nego prilikom zatvaranja tržišta u četvrtak. Decembarske cijene nafte Brent porasle su za devet centi, na 77,71 dolar po barelu.

Obje vrste nafte zabilježit će rast od oko osam posto na sedmičnom nivou, podstaknuto eskalacijom sukoba na Bliskom istoku, što je izazvalo zabrinutost zbog buduće opskrbe naftom iz te regije, koja čini trećinu globalne ponude.

Za sada su ove bojazni ublažene zahvaljujući slobodnim proizvodnim kapacitetima OPEC-ove grupe proizvođača nafte. Pored toga, zalihe nafte nisu direktno pogođene nemirima na Bliskom istoku.