Tema u fokusu

Arijana Selman, Embers Jelah: Otvorena radna mjesta za sve koji govore njemački jezik


Osnovana 2002. godine u Austriji, firma Embers je svoju bosanskohercegovačku poslovnicu, sa sjedištem u Jelahu (općina Tešanj) uspostavila 2021. godine. Na čelu je Arijana Selman, magistrica njemačkog jezika i književnosti. Osim u našoj zemlji, firma Embers posluje i u Njemačkoj.

Primarna djelatnost firme je djelatnost pozivnih centara, zapošljavaju ukupno 320 ljudi, od čega je u Bosni i Hercegovini njih 58.

Zanimljiv sistem nagrađivanja

Nove uposlenike tražit će i na predstojećem Sajmu poslova Gledaj sebi posla koji se u organizaciji Federalnog ministarstva rada i socijalne politike 10. i 11. decembra održava u Sarajevu.

Ponosno ističu da među klijentima imaju zvučna imena kompanija iz Austrije i Njemačke poput Austrijske pošte, Mediashopa, Witta, Vertbaudeta i mnogih drugih.

„Naš slogan glasi „Zusammen stark“ (Zajedno jaki) što govori da je svaki uposlenik bitan. Samo kao tim ostvarujemo zavidne rezultate na našem tržištu“, kaže direktorica Selman.

Ova uspješna firma manji broj radnika upošljava direktno u poslovnici, dok ostali (njih 46) rade od kuće (home office). Važan faktor pri zapošljavanju ljudi, osim stručnosti, jeste da su timski igrači, odgovorni, ljubazni i spremni prihvatiti i kritiku i pohvalu.

„Jako cijenimo naše uposlenike, što pokazujemo nagrađujući trud na različite načine. Nagrade su uglavnom novčane jer većinu to najviše motivira, ali ima i drugih oblika. Često je to novi telefon, televizor, igraća konzola za muški dio ekipe i slično. Na mjesečnom nivou, novčano nagrađujemo uposlenike koji ostvare najbolje rezultate“, kaže direktorica Arijana Selman.

Sistem nagrađivanja je više nego transparentan. Na mjesečnom nivou nagrađuju se i uposlenici koji se plasiraju u poseban tim (takozvani elitni team). Dio ovoga tima su oni koji procentualno dosegnu tražene brojke. Nagrađuju se i po nekim drugim, zanimljivim osnovama. Primjera radi, moguće je dobiti nagradu ako u toku jednoga mjeseca radnik nije imao niti jedan dan izostanka s posla ili recimo onaj ko nijedan dan nije zakasnio na posao i slično.

Jednake šanse za napredovanje

„Budući da je konkurencija trenutno velika, trudimo se da našim uposlenicima bude interesantno raditi u firmi Embers, ali i da za svoje rezultate budu i nagrađeni“, kaže te dodaje kako je timski rad jako cijenjen i iznimno važan u ovoj firmi, zbog same prirode posla.

„Većina naših uposlenika radi od kuće te iz tog razloga imamo grupe na Viberu koje služe za razmjenu informacija i da jedni drugim mogu pomagati. Odgovore i pomoć svi dobiju veoma brzo od našeg tima iz uprave, ali se zna dogoditi da na postavljeno pitanje neko od uposlenika već odgovori pa nas preduhitri, pa se tako brže rješavaju problemi i obavljaju zadaci.“

Timski rad omogućava učenje iz grešaka, ali i promovira prijateljstvo. Brojna su prijateljstva u firmi nastala upravo dok su uposlenici pomagali jedni drugima.

Uprava firme vrlo je otvorena i prema novim i kreativnim idejama koje doprinose boljim uvjetima i razultatima rada.

„Otvoreni smo za sugestije i prijedloge i rado implementiramo sve što je dobro. Isto tako, svi naši uposlenici imaju iste šanse za napredak. Uposlenici koji pokažu inovativnost i predanost poslu bivaju promovirani na više pozicije. Mogu postati asistenti vođi tima ili čak vođa tima, čime dobijaju i mjesto u Upravi“, kaže direktorica.

Kako zadržati dobre uposlenike u firmi, pitanje je koje muči mnoge poslodavce.

Sve veća konkurencija na tržištu

„Osim plate, koja je u samom vrhu u poređenju sa konkurencijom, mi nudimo i fleksibilno radno vrijeme, što znači da uposlenik sam određuje kada i koliko sati će raditi. Svi imaju dva slobodna dana u sedmici, plaćene edukacije i usavršavanja, kao i plaćen godišnji odmor. Vjerujemo i da je jedan od razloga zbog kojeg radnici ostaju u našoj firmi činjenica da mogu, kada provodimo ankete o zadovoljstvu uvjetima na poslu, biti slobodni da bez straha i srama iskažu mišljenje o bilo kojoj temi.“

A kako se zaposliti u ovoj firmi? Koji je profil radnika koje bi članovi Uprave rado vidjeli na svome štandu na Sajmu poslova Gledaj sebi posla?

„Budući da radimo projekte isključivo na njemačkom jeziku, nemamo puno opcija što se zapošljavanja tiče. Tražimo izričito osobe koje pričaju i pišu njemački jezik na minimalno B2 nivou i koje poznaju rad na računaru. Bez toga je nemoguće zasnovati radni odnos u našoj firmi. Generalno je jako teško doći do uposlenika jer je konkurencija velika i iz dana u dan dodatno raste. Teško je doći do osoba koje pričaju njemački jezik jer ih je mnogo, nažalost, imalo već negdje negativno radno iskustvo, pa se ne odlučuju lako na isti vid posla. Neki već rade u drugom call centru, pa im se ne mijenja sredina, ne napušta zona komfora ili nisu spremni na nove obuke, projekte, edukacije“, zaključuje Selman.