GRAWE osiguranje d.d. Sarajevo je prvo međunarodno osiguravajuće društvo (OD) registrovano u BiH u 10. mjesecu 1998. godine, prije tačno 26 godina.
Ujedno je i jedan od vodećih poslijeratnih, a stranih investitora u BiH, obzirom da su startali sa kapitalom od 3.000.000 KM, prometom od nule, 5 zaposlenih i samo jednim proizvodom životnog osiguranja.
Danas je Grawe osiguranje snažno, kompozitno osiguravajuće društvo sa najvećom aktivom među osiguravajućim društvima u BiH od oko 286 miliona KM, sa oko 320 zaposlenih i oko 120.000 klijenata po raznim osnovama.
Prema riječima Fikreta Hodžića, predsjednika Uprave Grawe osiguranja d.d. Sarajevo, učešćem na Sajmu zapošljavanja koji je održan od 10. i 11. decembra u organizaciji Ministarstva rada i socijalne politike FBiH, nastojat će doći do novih, kvalitetnih kadrova.
„Jedan od inovativnih načina privlačenja novih zaposlenika jesu i sajmovi ove vrste, kao i naš program stipendiranja đaka i studenata uz mentorisanje i obavljenje prakse u GRAWE kompaniji, te na kraju i stalno zapošljavanje, što se pokazalo kao dobra praksa koja daje dugoročne rezultate. Partnerstvo sa srednjoškolskim i visokoškolskim ustanovama na temelju projekata od zajedničkog interesa, nama u GRAWE donose također odlične rezultate.
Mladi koji ne budu primljeni zbog ograničenih potreba GRAWE, na ovaj način steknu znanja, vještine i iskustva za budući poželjni posao, a sa nama ostaju u trajnom kontaktu bilo kao klijent, promotor ili partner u nekom od poslova u budućnosti“, kaže Hodžić.
Zbog čega je kompanija GRAWE osiguranje d.d. Sarajevo odavno prepoznato na tržištu kao dobar poslodavac?
„Odgovor se nalazi u našoj poslovnoj filozofiji i kulturi, ili jednostavno rečeno:
“Pružiti sigurnost svim interesnim skupinama (klijenti, zaposlenici, vlasnici kapitala, lokalna zajednica itd.) kroz stabilno i održivo poslovanje, pravno-ekonomski ali i ljudski”.
Činjenica da zapošljavamo više od 300 ljudi ili da pružamo ekonomsku sigurnost za oko 1.200 osoba i da osiguravamo oko 40.000 mirovina, govori dovoljno za sebe.
Najčešće i najviše zapošljavamo mlade, a gotovo redovno bez iskustva u struci, te ih obučavamo, razvijamo, podržavamo radeći u jednoj humanoj i ljudskoj atmosferi, što također dovoljno govori o nama.
Stipendiramo i podržavamo oko 100 đaka i studenata, djece bez roditeljskog staranja, djece sa posebnim potrebama itd.
Socijalno smo osjetljiva kompanija, te jako puno sredstava izdvajamo u svrhu društveno-odgovornog poslovanja.
Ukratko, možemo biti ponosni kako na naše zaposlenike, tako i na one koji to više nisu, jer smo uvjereni da su oni naši najbolji GRAWE ambasadori, gdje god da su.“
Koje korporativne vrijednosti njegujete u kompaniji i u kakvim uslovima rade Vaši uposlenici?
„Povjerenje je naša najvažnija korporativna vrijednost! Teško se stiče, a gubi u sekundi!
Povjerenje u osiguranje kao finansijsku instituciju uspješno gradimo još od našeg osnivanja, dalje u vrijeme izgubljenog povjerenja povodom finansijske krize 2008. godine, zatim tokom Covid-a-19 2020.godine, potom inflacije od 14%, pa i elementarnih nepogoda koje su zadesile BiH 2014. i 2020. godine i nedavno pet općina, od kojih najteže Jablanicu.
Povjerenje u odnosu poslodavac/zaposlenici i obrnuto, te zaposlenih i klijenata, odnosno šire javnosti.
Da smo na dobrom putu potvrđuje nam lojalnost zaposlenika u prodaji prosječnog staža 12 godina, kao i više od 40.000 dugogodišnjih klijenata sa prosječnim trajanjem ugovora životnih osiguranju,18 godina i tako redom. Također, Etičnost poslovanja i kodeks ponašanja su također vrijednosti u vrhu; Ekološka svijest i zelena tranzicija; Usmjerenost na ljude(klijente i zaposlene); Zakonitost i transparentnost poslovanja – što godinama unazad pokazujemo objavom pregleda poslovanja, iako to nismo u obavezi; Posvećenost i odgovorno poslovanje – što dokazujemo izuzetno visokim stepenom solventnosti, preko 200%“.
Veliki problem većine poslodavaca danas je kako zadržati uposlenike. Kakv je Vaš stav o tome?
„Korporativne vrijednosti kompanije su za nas zaposlene upravo glavni motiv za dugogodišnju lojalnost, počev od mene sa više od 15 godina staža, do nekoliko kolegica koje su od samog osnivanja u kompaniji, pa do najmlađih kolega.
Ogledaju se kroz brigu o ljudima, ali i brigu o rezultatima kompanije, sigurnosti, stabilnosti, tačnosti u ispunjavanju preuzetih obaveza kao najvažnijim segmentima, za koje vjerujem da će se vratiti na vrh ljestvice bez obzira na trenutne izazove.
Razgovarati možemo o benefitima i korporativnim vrijednostima, tek uz uslov da su osnovna primanja zaposlenika adekvatna obimu i kvaliteti posla, kao i da su principi jednakosti zadovoljeni.“
Za kojim profilom radnika je najveća potražnja u Vašoj kompaniji, a do kojih je kadrova najteže doći?
„Nama su najčešće potrebni stručni saradnici za oblasti obrade podataka, procjene i obrade odštetnih zahtjeva, jer rast i razvoj zahtijevaju veći broj izvršilaca, uprkos digitalizaciji procesa.
Finansijska smo institucija, tako da su na prvom mjestu zanimanja ekonomske struke, potom tehnička, pravna i razna društvena zanimanja, jer veliku pažnju posvećujemo stalnim edukacijama i razvoju ljudskih resursa.
Najteže je doći do kvalitetnih kadrova glede znanja, vještina, dobrog iskustva i posvećenosti poslu generalno.“
Koje proizvode Grawe osiguranje d.d. danas ima u ponudi?
„Već od 2012. godine smo kompozitno osiguranje koje se bavi prodajom životnih i neživotnih osiguranja.
Ponosni smo na naše klasično životno osiguranje, naš “elitni proizvod za običnog čovjeka” – GRAWE Elite 20+ sa osiguranjem 20 teških bolesti, ili za pristojnu mirovinu ili ušteđevinu.
Za potrebe građana, koji iz nekog razloga ne mogu zaključiti gore navedeno osiguranje, kreirali smo tri atraktivna proizvoda: Aktiv, Premium i Spar.
No, iskustveno u decembru svake godine imamo pojačanu potražnju za štednim osiguranjem djece-GRAWE Kids, a ugovaraju ga pored roditelja, dede, bake/nane za svoje unučiće kao Božićni ili Novogodišnji poklon.
Razumljiv izbor, jer na taj način djeci obezbijede kod punoljetstva,”baš-baš poklon” kao što je vozački ispit ili automobil, školovanje, muzičko ili sportsko obrazovanje, putovanje, itd…)
U segmentu neživotnih osiguranja smo pokrili sve oblasti kako privatnih tako i poslovnih potreba za osiguranjem, odnosno osiguranja imovine i lica. Tu su proizvodi GRAWE Dom, GRAWE Business, GRAWE Nezgoda, Putno zdravstveno osiguranje, Obavezno auto osiguranje i kasko osiguranje vozila, te razne vrste osiguranje od odgovornosti.
Naše Kasko/Putno osiguranje ili osiguranje imovine fizičkih lica (kuće, stanovi) se ističu na BiH tržištu po kvaliteti, odnosno omjeru: uloženo/premija i dobijeno/odšteta.“
Koji je najvažniji proizvod Graew osiguranja po Vašem mišljenju?
„Izvorno smo austrijsko OD, nastalo na požarnom osiguranju prije196 godina, tačnije 1828. godine ili u prevodu radimo i živimo evropske vrijednosti u BiH.
Od ove godine smo osiguranje imovine fizičkih lica (kuće, stanovi, stvari domaćinstva) proglasili strateškim core biznisom. Želimo do 2028. godine povećati tržišni udio u osiguranju kuća, stanova, vikendica i pomoćnih objekata za 50%.“
Šta je Vaš cilj kad je osiguranje imovine fizičkih lica u pitanju?
„Cilj nam je da građanima BiH omogućimo vrhunsko osiguranje njihove privatne imovine, uz primjerenu cijenu, što u prevodu znači osiguranje kuće npr. 200 kvadrata korisnog prostora u vrijednosti od 200.000 KM za 200 KM godišnje! U slučaju požara, elementarnih nepogoda kao što je klizište ili zemljotres, cilj nam je u najkraćem roku obezbijediti kvalitetnu procjenu i isplatu štete na imovini, kako bi građani-osiguranici u najkraćem roku mogli ponovo imati osjećaj sigurnosti toplog novog doma. Umjesto donacijama, građanima želimo obezbijediti finansijsku sigurnost i neovisnost.”