Svijet

Gašenje USAID-a otvara prostor Kini: Da li će Peking iskoristiti priliku?


Odluka američke administracije da obustavi rad Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) mogla bi imati dalekosežne posljedice na globalni balans moći. Peking, koji već godinama ulaže milijarde dolara širom svijeta, mogao bi iskoristiti ovu priliku za dodatno jačanje svog utjecaja. Ipak, analitičari upozoravaju da unutrašnji ekonomski problemi Kine mogu ograničiti njen kapacitet za preuzimanje vodeće uloge u međunarodnoj pomoći.

Promjena kursa američke vanjske pomoći

Nova administracija Sjedinjenih Američkih Država odlučila je preusmjeriti način trošenja budžeta USAID-a, koji je godišnje iznosio preko 40 milijardi dolara. Vršilac dužnosti direktora USAID-a, državni sekretar Marco Rubio, istakao je da će budući projekti biti usklađeni s američkim nacionalnim interesima.

“Ovo su sredstva američkih poreskih obveznika, i naša je obaveza da osiguramo da svaki dolar potrošen u inostranstvu služi nacionalnim ciljevima,” izjavio je Rubio tokom posjete Salvadoru.

USAID je finansirao projekte širom svijeta, uključujući inicijative koje su za cilj imale suzbijanje kineskog utjecaja. Među njima je bio i “Countering Chinese Influence Fund”, fond koji je američka administracija predstavila kao ključni mehanizam za jačanje otpornosti partnerskih država na političke i ekonomske pritiske Kineske komunističke partije (CCP).

Udar na američke istraživačke projekte

Jedan od USAID-ovih projekata koji je pogođen zamrzavanjem sredstava jeste Mekong Dams Monitor, istraživačka inicijativa usmjerena na praćenje utjecaja kineskih hidroelektrana na rijeci Mekong. Brian Eyler, istraživač iz Stimson Centra u Washingtonu, upozorio je da će finansijska blokada ugroziti nastavak rada ovog i sličnih programa.

“Naređeno nam je da obustavimo rad na ovim grantovima na 90 dana, dok traje revizija. To bi moglo značiti gašenje našeg programa za jugoistočnu Aziju,” napisao je Eyler u javnoj objavi.

Kineski državni mediji ranije su optuživali ovaj projekat za “blaćenje Kine”, a sada se čini da bi obustava američkog finansiranja mogla olakšati Pekingu da promovira vlastitu verziju priče.

Kineska strategija i ograničenja

Dok jedni upozoravaju da će Peking pokušati popuniti vakuum nastao povlačenjem USAID-a, drugi ukazuju na ekonomske izazove s kojima se Kina suočava.

“Kina je već uložila bilione dolara u različite zemlje kako bi proširila svoj geopolitički utjecaj,” izjavio je američki senator Chris Coons za The Washington Post.

Međutim, analitičar Steven Balla sa Univerziteta George Washington smatra da će kineski unutrašnji problemi, poput visoke nezaposlenosti mladih i krize na tržištu nekretnina, ograničiti Pekingu manevarski prostor.

“Iako bi Kina mogla željeti preuzeti ulogu koju je USAID imao, realno je da će njene ekonomske poteškoće otežati agresivno širenje pomoći u trenutku kada SAD smanjuju angažman,” kazao je Balla.

Ko će biti najveći gubitnici?

Prema procjenama stručnjaka, sektori poput zaštite ljudskih prava, upravljanja prirodnim resursima i rodne ravnopravnosti mogli bi pretrpjeti ozbiljan udar.

Bivša kineska ekološka pravnica, koja sada živi u SAD-u, upozorava da kineska pomoć često dolazi s drugačijim prioritetima od američkih programa.

“Za razliku od USAID-a, kineska pomoć je transakcijske prirode i usmjerena na finansijsku dobit, a ne na dugoročno jačanje lokalnih zajednica,” izjavila je u razgovoru za VOA Mandarin, zatraživši anonimnost zbog straha od odmazde Pekinga.

Kineski podaci pokazuju da je od 2013. do 2018. godine Peking izdvojio 376 milijardi dolara za vanjsku pomoć, od čega je 45% otišlo u Afriku. Međutim, ta sredstva su dominantno usmjerena na infrastrukturu, medicinsku pomoć i poljoprivredu, dok su oblasti poput podrške građanskom društvu i demokratizacije ostale u drugom planu.

Kineska radost zbog gašenja USAID-a

Gašenje USAID-a izazvalo je euforiju na kineskim društvenim mrežama, gdje su se proširili narativi o “američkom slomu”. Milijarder Elon Musk, koji sada vodi Odjel za efikasnost vlade, podržao je ukidanje agencije, nazvavši je “kriminalnom organizacijom koja je odavno trebala nestati”.

Dok američka administracija provodi reviziju i redefiniše svoju strategiju vanjske pomoći, jedno je sigurno – povlačenje USAID-a ostavit će geopolitički vakuum, a pitanje je hoće li i kako Peking iskoristiti priliku.

VOANEWS