Ovu državu na listi najsretnijih zemalja 2025. godine prate Danska, Island, Švedska… Izvještaj u obzir uzima šest ključnih varijabli
Finska je osmi put zaredom rangirana kao zemlja s najsretnijim stanovništvom na svijetu, pokazuje Svjetski izvještaj o sreći objavljen povodom Međunarodnog dana sreće.
Izvještaj o sreći temelji se na podacima Gallup World Polla, koji analizira subjektivne procjene kvalitete života u više od 130 zemalja. Ključni indikator je Cantrilova ljestvica, gdje ispitanici ocjenjuju svoj život na skali od 0 do 10, pri čemu 10 označava najbolji mogući život.
Osim subjektivne procjene, izvještaj uzima u obzir šest ključnih varijabli: BDP po stanovniku, socijalnu podršku, očekivanu dužinu zdravog života, slobodu donošenja životnih odluka, velikodušnost i činjenje dobrih djela i nivo korupcije.
Nordijske zemlje redovno zauzimaju vrh ljestvice jer pružaju stabilnost i sigurnost svojim građanima. Jedan od ključnih razloga finske sreće je i niska nejednakost u dobrobiti među stanovništvom, u usporedbi s državama poput Sjedinjenih Američkih Država.
Deset najsretnijih zemalja na svijetu 2025. godine:
- Finska
- Danska
- Island
- Švedska
- Nizozemska
- Kostarika
- Norveška
- Izrael
- Luksemburg
- Meksiko
Zašto baš Finska?
Koja je finska tajna sreće? New York Times piše – znati kada imate dovoljno. Razgovarali su s Fincima kako bi saznali šta Finsku čini tako sretnom u odnosu na druge zemlje. Njihovi ispitanici imali su od 13 do 88 godina, različitih su spolova, seksualne orijentacije, etničke pripadnosti i profesije.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
Finci izvlače zadovoljstvo iz vođenja održivog života i finansijski uspjeh doživljavaju kao sposobnost zadovoljenja osnovnih potreba, objasnio je Arto O. Salonen, profesor na Univerzitetu istočne Finske, koji je istraživao dobrobit u finskom društvu, prenosi Index.hr.
– Drugim riječima, kad znate šta je dovoljno, sretni ste, dodao je.
Visoka kvaliteta života u Finskoj duboko je ukorijenjena u nacionalni sistem socijalne brige, rekao je Kiiski.
– Zbog toga se ljudi osjećaju sigurni da ne budu izostavljeni iz društva, kaže on. Javno finansiranje obrazovanja i umjetnosti, uključujući podrške pojedinačnim umjetnicima, daje ljudima poput njegove supruge Hertte, umjetnice, slobodu da slijedi svoje kreativne strasti.