Ova sedmica Čapljina je domaćin mladoj biciklističkoj reprezentaciji Bosne i Hercegovine, koja se nalazi na intenzivnim pripremama u sklopu trenažnog kampa. Nastavljajući uspješan projekt okupljanja djece i mladih sportista, koji se posljednje tri godine održavao u Mostaru, ove godine kamp po prvi put seli na novu lokaciju, s ciljem promovisanja sporta i turizma u različitim dijelovima zemlje.
Kamp se realizira kroz UCI Solidarity projekt uz podršku Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine i Međunarodne biciklističke federacije UCI. Ove godine zabilježen je rekordan odaziv učesnika, s čak 40% više prijavljenih u odnosu na prethodne godine, što potvrđuje rastuću popularnost ovog projekta.
Biciklistički savez Bosne i Hercegovine osigurao je smještajne kapacitete za sve učesnike kampa, osiguravajući im optimalne uvjete za trening i razvoj. Blaga klima juga Bosne i Hercegovine u ovom periodu godine pruža idealne uslove za biciklističke pripreme, što je jedan od razloga zašto se izbor lokacije usmjerava prema južnim krajevima države.
“Trening kampovi su ključni za razvoj mladih biciklista, jer im pružaju priliku da treniraju, druže se i uče jedni od drugih. Svake godine nastojimo uvesti novitete, a ovog puta to je Čapljina. Plan nam je da svake godine mijenjamo lokaciju, kako bismo promovisali Bosnu i Hercegovinu kao sportsku i turističku destinaciju. Dugoročni cilj nam je širenje projekta na međunarodnu razinu, kako bismo okupili mlade bicikliste iz raznih zemalja, potaknuli razmjenu iskustava i unaprijedili biciklistički sport,” izjavio je Toni Zorić, predsjednik Biciklističkog saveza BiH.
U sklopu Trening kampa također se održava i kurs za sudije i komesare na utrkama, s ciljem stvaranja novih radnih tijela te obnove znanja kod postojećih komesara. Na kursu će se učesnicima podijeliti novi pravilnici za 2025. godinu, kako bi bili u potpunosti spremni za nadolazeću sezonu. Edukacija sudaca i komesara ključan je segment razvoja biciklističkog sporta, a kroz ovaj kurs osigurava se kontinuirana profesionalizacija i usklađivanje s međunarodnim standardima.
Kako bi se projekt dodatno unaprijedio i promovisao u Čapljini, Biciklistički savez BiH zatražio je službeni sastanak s gradonačelnicom Čapljine, s ciljem predstavljanja projekta i njegovih dugoročnih ciljeva. Međutim, do sada nisu zaprimili odgovor. Do sada smo uvijek nailazili na podršku lokalnih institucija, a posebno se ističe podrška Grada Mostara i Sportskog saveza Grada Mostara, koji su prethodnih godina pomogli u realizaciji ovog projekta u Mostaru.
Ovaj kamp predstavlja važan korak u razvoju mladih sportista, te Biciklistički savez BiH nastavlja s misijom poticanja sportskog duha, timskog rada i biciklizma kao važnog dijela aktivnog načina života.”









