Moody's je u petak snizio državni kreditni rejting SAD-a zbog zabrinutosti oko rastuće gomile duga nacije od 36 biliona dolara, u potezu koji bi mogao zakomplikovati napore predsjednika Donalda Trumpa da smanji poreze i pošalje talase na globalna tržišta.
Moody's je prvi dao Sjedinjenim Američkim Državama netaknutu ocjenu “Aaa” 1919. godine i posljednja je od tri velike kreditne agencije koje su je smanjile.
Smanjenje od petka za jedan stepen na “Aa1” uslijedilo je nakon promjene u pogledu agencije Moody's na SAD u 2023. zbog širih fiskalnih deficita i većih kamata.
“Uzastopne američke administracije i Kongres nisu uspjeli da se dogovore o mjerama za preokretanje trenda velikih godišnjih fiskalnih deficita i rastućih troškova kamata”, saopćio je Moody's u petak, dok je promijenio pogled na SAD u “stabilan” sa “negativnog”.
Najava je izazvala kritike ljudi bliskih Trumpu.
Stephen Moore, bivši viši Trumpov ekonomski savjetnik i ekonomista u Heritage fondaciji, nazvao je taj potez “nečuvenim”.
“Ako državna obveznica koju podržavaju SAD nije trostruka A-aktiva, šta je onda?” rekao je Reutersu.
Direktor komunikacija Bijele kuće Steven Cheung reagirao je na smanjenje ocjene putem objave na društvenim mrežama, izdvajajući ekonomistu Moody'sa Marka Zandija za kritiku. Zandija je nazvao Trumpovim političkim protivnikom.
Zandi je glavni ekonomista kompanije Moody's Analytics, koja je odvojena od agencije za kreditni rejting Moody's.
Od povratka u Bijelu kuću 20. januara, Trump je rekao da će uravnotežiti budžet, dok je njegov ministar finansija Scott Bessent više puta govorio da trenutna administracija ima za cilj smanjiti troškove finansiranja američke vlade.
Ali pokušaji administracije da poveća prihode i smanji potrošnju do sada nisu uspjeli uvjeriti investitore.
Trumpovi pokušaji da smanji potrošnju preko Odjeljenja za vladinu efikasnost Elona Muska daleko su ispod njegovih početnih ciljeva, a pokušaji povećanja prihoda putem carina izazvali su zabrinutost zbog trgovinskog rata i globalnog usporavanja, uzburkavajući tržišta.
Ako se ne provjere, takve brige mogu pokrenuti trzaj na tržištu obveznica i ometati sposobnost administracije da slijedi svoj plan.
Smanjenje rejtinga, koje je uslijedilo nakon zatvaranja tržišta u petak, povećalo je prinose na državne obveznice, a analitičari kažu da bi to moglo dati investitorima pauzu kada se tržišta ponovo otvore za redovno trgovanje u ponedjeljak.
“To u osnovi doprinosi dokazima da Sjedinjene Države imaju previše duga. Kongres će se samo morati disciplinovati, ili dobiti više prihoda ili potrošiti manje”, rekao je Darrell Duffie, profesor finansija sa Stanforda koji je ranije bio u odboru Moody'sa.
Smanjenje ocjene uslijedilo je pošto zakon o porezu nije uspio ukloniti ključnu proceduralnu prepreku u petak, jer su tvrdolinijaški republikanci koji su zahtijevali dublje rezove potrošnje blokirali tu mjeru u rijetkom političkom nazadovanju za republikanskog predsjednika u Kongresu.