Biz analiza

Bosna i Hercegovina i Kraljevina Saudijska Arabija: Od prijateljstva ka partnerstvu


U eri u kojoj globalna ekonomija zahtijeva nove modele saradnje, Bosna i Hercegovina ima priliku koju ne smije propustiti – strateško partnerstvo sa Kraljevinom Saudijskom Arabijom. Uspješno organizovana posjeta visoke saudijske delegacije 14. Sarajevo Business Forumu potvrdila je postojanje obostranog interesa za jačanjem odnosa, ali i otvorila vrata konkretnim ekonomskim, investicionim i izvoznim projektima. Ovaj trenutak nije samo simboličan – on može predstavljati prekretnicu u našem vanjskopolitičkom i ekonomskom pozicioniranju.

Sarajevo Business Forum 2025: Premium Edition

Na čelu delegacije iz Rijada, u ime ministra trgovine Dr. Majida Al-Qassabija koji je bio jedna od ključnih osoba za doček američkog predsjednika Donalda J. Trumpa i delegacije američkih privrednika Kraljevini ranije ovog mjeseca, bio je Abdulaziz bin Omar Al-Sakran iz Generalne uprave za vanjsku trgovinu. On je predvodio predstavnike deset saudijskih državnih institucija na Sarajevo Business Forumu koji je ove godine u glavnom gradu Bosne i Hercegovine 14. put okupio poslovne i političke lidere iz cijelog svijeta.

Tokom višednevnog programa, delegaciji iz Kraljevine Saudijske Arabije su upriličeni brojni sastanci sa najvažnijim državnim i entitetskim vlastima i institucijama, kao i sa vodećim kompanijama i privrednim subjektima iz Bosne i Hercegovine, poput Bingo grupacije, BH Telecoma, Energoinvesta i dr. U fokusu razgovora bili su sektori u kojima Bosna i Hercegovina već ima komparativne prednosti: halal industrija, turizam, namjenska industrija, energija, logistika i digitalna ekonomija. Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i njen Odsjek za ekonomsku diplomatiju su, u saradnji sa brojnim državnim i privatnim institucijama i subjektima, pripremili informativnu brošuru sa više od 230 investicijskih projekata i poslovnih prilika u Bosni i Hercegovini.

Na marginama ovogodišnjeg Foruma, Vanjskotrgovinska / Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine organizirala je okrugli sto i B2B susrete koji su rezultirali konkretnim sporazumima, uključujući najavljene investicije i saradnju u vrijednosti od 100 miliona eura. Predstavnici više od 90 kompanija iz Bosne i Hercegovine učestvovali su na okruglom stolu i poslovnim susretima Bosna i Hercegovina – Saudijska Arabija, tokom kojih su imali priliku održati sastanke i razgovarati o saradnji s predstavnicima 25 saudijskih kompanija i institucija.

Saudijska strana jasno je izrazila spremnost da ulaže u Bosnu i Hercegovinu, pod uvjetom da projekti budu profesionalno predstavljeni, transparentni i strateški relevantni.

Vision 2030: Saudijska Arabija otvara vrata za pametne partnere

Saudijska Arabija je već sada jedno od najdinamičnijih tržišta svijeta. U četvrtom kvartalu 2024. godine, neto priliv stranih investicija u tu zemlju iznosio je preko 22 milijarde saudijskih rijala, dok novi zakon o stranim ulaganjima garantira jednak tretman domaćim i inostranim partnerima. Broj firmi u stranom vlasništvu u Kraljevini Saudijskoj Arabiji porastao je za više od 30% u posljednje dvije godine. Jasno je – Kraljevina želi ozbiljne partnere, a kompanije iz Bosne i Hercegovine to mogu biti.

Naša zemlja mora iskoristiti i širi kontekst transformacije saudijskog društva, oličen u ambicioznoj državnoj strategiji Vision 2030. Riječ je o sveobuhvatnoj reformi kojom Saudijska Arabija želi diverzificirati ekonomiju, digitalizirati javne i privatne servise, razviti turizam, obrazovanje, zdravstvo, logistiku, te globalni halal sektor. To su upravo oblasti u kojima bh. firme, institucije, univerziteti i stručnjaci mogu učestvovati – kroz izvoz znanja, tehnologija, proizvoda i usluga.

Bosna i Hercegovina, evropski halal hub i centar izvrsnosti za globalnu halal industriju

Posebno je važan potencijal za saradnju u halal industriji. Generalni sekretar Islamske komore za trgovinu i razvoj (ICCD), Yousef Khalawi, tokom posjete Bosni i Hercegovini izrazio je snažnu podršku nastojanjima da naša zemlja postane evropski halal hub, o čemu smo pisali i ranije.

S obzirom na institucionalnu infrastrukturu koju već imamo – vrhunsku i svjetski priznatu Agenciju za certificiranje halal kvalitete sa sjedištem u Tuzli, ranije i planirane događaje posvećene halal industriji poput Sarajevo Halal Fair, Halal Expo Sarajevo, Evropskog Halal Kongresa, akademske i tehnološke partnere, te brojne halal certificirane kompanije, proizvode i usluge – Bosna i Hercegovina ima kapacitet da preuzme lidersku i centralnu ulogu u ovom sektoru za evropsko tržište, posebno u kontekstu pridruživanja i punopravnog članstva Evropskoj Uniji. Raduje i najava da najveći bosanskohercegovački privredni sajam ZEPS planira ove godine dan svog programa u Zenici posvetiti potencijalima i prilikama u halal industriji.

Federalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva potpisalo je Memorandum o razumijevanju sa Islamskom privredno-razvojnom komorom (ICCD), čime je ozvaničen početak strateške saradnje u oblasti razvoja halal industrije u Bosni i Hercegovini. Memorandum su u Sarajevu potpisali federalni ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Kemal Hrnjić i generalni sekretar ICCD-a.

„Potpisanim memorandumom Bosnu i Hercegovinu pozicioniramo kao evropsko halal središte i otvaramo vrata širokoj i sadržajnoj saradnji koja uključuje izradu sveobuhvatne halal strategije, jačanje kapaciteta naših institucija i poduzeća, poticanje ulaganja i zajedničkih poduhvata, kao i razmjenu stručnosti i iskustava“istakao je ministar Hrnjić tokom obraćanja u zgradi Vlade F BiH, te ukazao i na značaj koji bi ovaj memorandum mogao imati u privlačenju investicija u našu zemlju.

Khalawi je u ime ICCD-a istakao zadovoljstvo potpisanim Memorandumom, te naglasio kako je ovo prvi korak u nastojanju da se privuku direktne strane investicije u Bosnu i Hercegovinu: „Bosna i Hercegovina je jedna od zemalja koja najbolje upravlja procesom akreditacije i certifikacije po halal standardima. Na ovaj način želimo da promoviramo i da potaknemo strane ulagače da iskoriste te prilike i Bosnu i Hercegovinu private kao centar halal industrije“.

Kompanije i institucije iz Bosne i Hercegovine trebaju iskoristiti priliku koja nam se pruža saradnjom sa ICCD, koji su već ponudili da se na prvom London Halal Forumu 2025. u fokus stavi potencijal Bosne i Hercegovine, kao i otvoreni poziv bh. kompanijama da na 3. Makkah Halal Forumu 2026. organizujemo državni B&H Halal paviljon, kako bi se na najbolji mogući način predstavili i otvorili prema brojnim međunarodnim tržištima, uključujući i tržište Kraljevine Saudijske Arabije.

Visit Sarajevo, Discover Bosnia and Herzegovina, Invest in Bosnia and Herzegovina

Turizam je još jedno strateško područje. Saudijska Arabija planira privući 100 miliona turista godišnje do 2030. godine, a građani te zemlje već su među najbrojnijim posjetiocima Bosne i Hercegovine izvan Evrope. Samo u prošloj godini, više od 100.000 turista iz Kraljevine Saudijske Arabije je posjetilo Bosnu i Hercegovinu i očekuje se da se taj trend nastavi, zahvaljujući inicijativi Ministarstva vanjskih poslova Bosne i Hercegovine i usvojene odluke Vijeća ministara Bosne i Hercegovine kojom se državljanima Kraljevine Saudijske Arabije, ali i nekih drugih zemalja, tokom ljetne turističke sezone ukida obaveza izdavanja viza.

Naša kulturna baština, prirodne ljepote i povoljna klima čine nas privlačnom destinacijom, ali je sada ključno kreirati turističke ponude koje su prilagođene gostima iz zaljevskih zemalja. Wellness, halal, priroda, zdravlje, family – to su ključne riječi koje trebamo razvijati kao industrijske vertikale.

Sinergija ekonomske diplomatije BiH i digitalne Arabije

U digitalnom i tehnološkom aspektu, kompanije iz BiH već izvoze softver, mobilne aplikacije i druge inovativne usluge širom svijeta. Kraljevina Saudijska Arabija, kroz projekte poput futurističkog grada NEOM, ulaže u AI, pametne gradove i naprednu infrastrukturu. Potencijal za zajedničke projekte postoji – ali zahtijeva aktivno prisustvo naših firmi na saudijskom tržištu, institucionalnu podršku i ekonomsku diplomatiju koja zna kako otvoriti vrata.

U tom smislu, institucije Bosne i Hercegovine mogu odigrati presudnu ulogu. Ambasada Bosne i Hercegovine u Rijadu već je pokazala konkretne rezultate kroz brojne poslovne susrete i investicione prezentacije. Državna Agencija za promociju stranih investicija (FIPA) treba izraditi jasne i tematski strukturirane pakete investicionih prijedloga namijenjenih saudijskom tržištu.

Vanjskotrgovinska/Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine i Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine trebaju nastaviti s aktivnom institucionalnom podrškom kompanijama koje žele izvoziti i poslovati s Kraljevinom. Iznad svega, potrebno je stalno i strateško prisustvo – kroz sajmove, poslovne misije, bilateralne forume i kontinuiranu digitalnu promociju. Također, neophodno je ubrzati pripremu i finaliziranje svih bilateralnih sporazuma koji će bosanskohercegovačkim i saudijskim kompanijama omogućiti i olakšati međusobna ulaganja i trgovinu.

Budućnost pripada onima koji znaju gdje žele biti

Ekonomska diplomatija nije retorika – to je aktivno djelovanje. A upravo sada, u ovom momentu strateškog poravnanja interesa, Bosna i Hercegovina ima šansu da se pozicionira kao respektabilan partner na tržištu koje godišnje uvozi robu i usluge u vrijednosti većoj od 250 milijardi dolara. Ovakve prilike nam se ne pružaju svaki dan. Zato pozivam domaće kompanije da razmišljaju izvozno, da se povezuju, da istražuju saudijsko tržište. Pozivam i institucije da ubrzaju reforme, otklone barijere i pruže podršku izvoznicima. Potreban nam je strateški pristup saradnje sa Saudijskom Arabijom, kao tržištem budućnosti – ne samo za izvoz robe, nego i za razmjenu znanja, tehnologije i ideja.

Saudijska Arabija nije daleko. U njoj nas prepoznaju kao prijatelje, saveznike i partnere. Sada je vrijeme da to prijateljstvo pretvorimo u konkretna partnerstva, projekte i zajednički ekonomski rast. Jer 2030. godina nije tako daleko. A budućnost pripada onima koji znaju gdje žele biti.