Kolačići i privatnost

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše iskustvo na našem sajtu, analizirali promet i prilagodili sadržaj. Klikom na "Prihvati sve" pristajete na korištenje svih kolačića. Saznajte više

PočetnaEUCarine Evropi od 50 posto se odgađaju

Carine Evropi od 50 posto se odgađaju

AUTOR:Poslovne novine
26.05.2025
Carine Evropi od 50 posto se odgađaju

Američki predsjednik Donald Trump povukao je svoje prijetnje da će sljedećeg mjeseca uvesti carine od 50 posto na uvoz iz Evropske unije, pristavši da produži rok do 9. jula kako bi se omogućili pregovori između Washingtona i 27-članog bloka s ciljem postizanja dogovora.

Trump je u petak izjavio da preporučuje da carina od 50 posto stupi na snagu 1. juna zbog frustracije što pregovori s EU ne napreduju dovoljno brzo.

Ova prijetnja uzdrmala je globalna finansijska tržišta i dodatno zaoštrila trgovinski rat koji je obilježen čestim promjenama tarifne politike prema trgovinskim partnerima i saveznicima SAD-a.

Trump, koji je više puta izražavao prezir prema EU i načinu na koji se odnosi prema SAD-u u trgovini, popustio je nakon što mu je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u nedjelju rekla da EU treba više vremena za postizanje dogovora.

Tokom telefonskog razgovora zamolila ga je da odgodi carine do jula, roka koji je prvobitno bio postavljen kada su u aprilu najavljene nove carine. Trump je novinarima rekao da je udovoljio zahtjevu.

"Imali smo jako lijep razgovor i pristao sam da to pomjerimo. Rekla je da ćemo se brzo sastati i vidjeti možemo li nešto dogovoriti", rekao je Trump prije povratka u Washington nakon vikenda provedenog u New Jerseyju.

Von der Leyen je u objavi na društvenoj mreži X napisala da je imala "dobar razgovor" s Trumpom i da je EU spremna za brze poteze.

"Evropa je spremna da brzo i odlučno unaprijedi pregovore", poručila je. "Kako bismo postigli dobar dogovor, potrebno nam je vrijeme do 9. jula."

Euro i američki dolar su porasli u odnosu na sigurna utočišta – japanski jen i švicarski franak – nakon vijesti o produženju roka.

Početkom aprila Trump je postavio rok od 90 dana za trgovinske pregovore između EU i SAD-a, koji bi istekao 9. jula. No, u petak je iznenada preokrenuo stav i rekao da ga dogovor više i ne zanima.

"Ne tražim dogovor", rekao je tada Trump. "Mi smo već postavili dogovor – carina od 50 posto." Nakon toga, glavni američki i evropski berzanski indeksi su pali, a dolar je oslabio.

Trump je svojim trgovinskim politikama nastojao preoblikovati svjetsku ekonomiju, ali nakon što je njegova aprilska najava carina na više zemalja izazvala potrese na finansijskim tržištima, ublažio je prijetnje i opredijelio se za pregovore. Od tada je Washington postigao dogovor s Britanijom i održao razgovore s Kinom.

Međutim, napredak s Evropskom unijom bio je ograničen, što je izazvalo Trumpovu ljutnju i dodatno zaoštrilo šire tenzije između dva saveznika, posebno u kontekstu njegove politike "Amerika na prvom mjestu" i evropske dugogodišnje ovisnosti o Washingtonu kada je riječ o sigurnosti i odbrani.