Energetika

BiH želi sporazum o strateškoj saradnji s Amerikom


U Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine upućena je inicijativa u kojoj se traži od Vijeća ministara BiH da pokrene proceduru potpisivanja Sporazuma između BiH i SAD-a o strateškoj saradnji u oblasti energetike u našoj zemlji.

“Inicijativa za potpisivanje Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država o strateškoj saradnji u oblasti energetike predstavlja važan iskorak ka jačanju ukupnih bilateralnih odnosa između dvije zemlje, uz poseban fokus na unaprjeđenje energetske sigurnosti, ekonomskog razvoja i tranzicije ka održivim izvorima energije”, navodi se u ovoj zastupničkoj inicijativi u koju je imao uvid Klix.ba.

Kako dalje piše u obrazloženju, SAD su dugogodišnji partner naše zemlje u oblasti razvoja demokratije, sigurnosti, ekonomskog razvoja i institucionalnog jačanja.

“Ovaj sporazum bi dodatno učvrstio saradnju kroz strateško partnerstvo u jednom od najvažnijih sektora za budući rast – energetici. Pored političkog i ekonomskog značaja, sporazum bi ojačao povjerenje i otvorio nova vrata za američke investicije, posebno u projekte koji se odnose na čistu i obnovljivu energiju”, rečeno je u inicijativi.

Navodi se da je BiH u svojoj Energetskoj strategiji do 2035. godine definisala ključne prioritete: efikasno korištenje resursa i energije, sigurnu i pristupačnu energiju, energetsku tranziciju i zaštitu okoliša, te usklađivanje regulatornog okvira sa EU standardima.

“Sporazum sa SAD pruža konkretan okvir za realizaciju tih ciljeva, naročito kroz tehnološku modernizaciju, digitalizaciju energetskog sistema, razvoj pametnih mreža i izgradnju infrastrukture poput gasnih interkonekcija i skladišta”, piše u inicijativi.

Dalje se navode neki od ključnih projekata, među kojima su izgradnja novih hidroelektrana ukupno planirane instalisane snage 1.800 MW, izgradnja vjetroelektrana ukupno planirane instalisane snage 2.160 MW, izgradnja solarnih elektrana ukupno planirane instalisane snage 3.320 MW, te izgradnja termoelektrana ukupno planirane instalisane snage 452 MW.

“Ovo govori o velikom investicionom potencijalu Bosne i Hercegovine u sektoru izgradnje novih proizvodnih energetskih objekata u ukupnom kapacitetu od 7.700 MW”, dalje piše u ovom dokumentu.

Spominju se i potencijalne saradnje u kontekstu transporta i skladištenja prirodnog gasa.

“Strateški važan segment unaprjeđenja energetske sigurnosti odnosi se na razvoj gasne infrastrukture, uključujući izgradnju ključnih gasnih interkonekcija – južne, sjeverne, zapadne i nove istočne – koje su od presudnog značaja za diversifikaciju izvora i pravaca snabdijevanja energentima. Pored toga, planirana izgradnja prvog skladišta gasa u BiH, u blizini rudnika soli Tetima, uz pripadajući gasovod Kladanj – Tuzla – Tetima, dodatno bi ojačala energetsku sigurnost, posebno u zimskom periodu i u slučaju poremećaja u snabdijevanju”, stoji u inicijativi.

Potpisnici, među kojima su predsjedavajući Predstavničkog doma Denis Zvizdić (NiP), šef Kluba zastupnika SDP-a Saša Magazinović, šef Kluba zastupnika NiP-a Nihad Omerović, šefica Kluba zastupnika Naša stranka – BHI KF Sabina Ćudić, te šef Mješovitog kluba zastupnika Jasmin Emrić, navode dalje da bi “ovaj sporazum mogao poslužiti kao pokretač promjena i omogućiti pristup međunarodnim fondovima, ekspertizi i inovativnim rješenjima.”

“Zaključno, potpisivanje ovog sporazuma nije samo tehnički korak, već strateški potez koji bi doprinio stabilnosti, održivosti i sigurnosti energetskog sektora BiH, a istovremeno ojačao političku i ekonomsku povezanost sa SAD-om – jednim od ključnih partnera BiH na međunarodnoj sceni”, navodi se na kraju ove inicijative.