Visoki američki i kineski zvaničnici nastavit će trgovinske pregovore drugi dan zaredom u Londonu nadajući se da će osigurati napredak u pogledu kontrole izvoza robe poput rijetkih minerala, što je prijetilo šokom u globalnom lancu snabdijevanja i sporijim ekonomskim rastom.
Investitori se nadaju da će dvije supersile poboljšati veze nakon što je olakšanje izazvano preliminarnim trgovinskim sporazumom dogovorenim u Ženevi prošlog mjeseca ustupilo mjesto novim sumnjama jer je Washington optužio Peking da blokira izvoz koji je ključan za sektore uključujući automobilsku, vazduhoplovnu, poluprovodničku i namjensku indistriju.
Razgovori dolaze u ključnom trenutku za obje ekonomije, s obzirom na to da carinski podaci pokazuju da je kineski izvoz u SAD pao za 34,5% u maju, što je najveći pad od februara 2020. godine, kada je izbijanje pandemije covid-19 preokrenulo globalnu trgovinu.
Iako je utjecaj na inflaciju u SAD-u i tržište rada do sada bio prigušen, dolar je i dalje pod pritiskom američke politike.
Dvije strane su se sastale u ponedjeljak u raskošnoj vili Lancaster House u britanskoj prijestolnici kako bi razgovarale o neslaganjima oko Ženevskog sporazuma, a trebale bi nastaviti razgovore rano u utorak prije nego što se očekuje da obje strane objave ažurirane informacije.
Američku stranu predvode ministar finansija SAD-a Scott Bessent, ministar trgovine Howard Lutnick i američki trgovinski predstavnik Jamieson Greer, dok kinesku delegaciju predvodi potpredsjednik vlade He Lifeng.
Druga runda razgovora dolazi četiri dana nakon što su Trump i Xi razgovarali telefonom, što je njihova prva direktna interakcija od Trumpove inauguracije 20. januara.
Nakon poziva, Trump je rekao da se Xi složio da nastavi isporuke rijetkih zemnih minerala i magneta u SAD, a Reuters je izvijestio da je Kina odobrila privremene izvozne dozvole dobavljačima rijetkih zemnih elemenata tri najveća američka proizvođača automobila.