Kolačići i privatnost

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše iskustvo na našem sajtu, analizirali promet i prilagodili sadržaj. Klikom na "Prihvati sve" pristajete na korištenje svih kolačića. Saznajte više

PočetnaVijestiFERK donio odluku o zamjenskoj tržišnoj cijeni električne energije za mart 2026.

FERK donio odluku o zamjenskoj tržišnoj cijeni električne energije za mart 2026.

Regulatorna komisija za energiju u Federaciji Bosne i Hercegovine – FERK održala je četvrtu redovnu sjednicu na kojoj je donesena odluka o zamjenskoj tržišnoj cijeni električne energije za mart 2026. godine koja iznosi 25,6979 feninga/kWh.
AUTOR:Mersa Sejfic-Mujanovic
25.02.2026
FERK donio odluku o zamjenskoj tržišnoj cijeni električne energije za mart 2026.

To je cijena po kojoj privilegirani proizvođač električne energije iz obnovljivih izvora energije i efikasne kogeneracije, koji je ostvario pravo na poticaj na osnovu premije utvrđene procesom aukcije (za velika postrojenja), prodaje električnu energiju Operatoru za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju do uspostave organiziranog dan unaprijed tržišta električne energije, priopćeno je iz FERK-a.

Gospodarskom društvu VIBAR d.o.o. Široki Brijeg zbog smanjenja ukupne instalirane snage u 13 proizvodnih objekata izdata je izmijenjena Dozvola za obavljanje djelatnosti proizvodnje električne energije. Imatelj dozvole je iz gore navedenog razloga FERK-u podnio zahtjeve za oduzimanje statusa kvalificiranog proizvođača u predmetnim proizvodnim objektima na osnovu čega su na današnjoj sjednici donesena rješenja.

Slijedom toga, a na osnovu obrade Zahtjeva za stjecanje statusa kvalificiranog proizvođača podnositelja VIBAR d.o.o. Široki Brijeg i dokumentacije priložene uz zahtjev, utvrđeno je da podnositelj zahtjeva ispunjava uvjete za stjecanje statusa kvalificiranog proizvođača za 13 proizvodnih objekata.

Osim toga, rješenjima su za podnositelja zahtjeva „ESKIMO S 2” Travnik d.o.o. utvrđeni statusi kvalificiranog proizvođača u tri proizvodna objekta.

Radi promjene naziva društva i kontakt podataka izdata je izmijenjena dozvola za obavljanje djelatnosti snabdijevanja i trgovine električnom energijom podnositelju zahtjeva „Kelag International“ d.o.o. Sarajevo.

Dozvola za rad (licenca) za transport naftnih derivata drumskim prometom izdata je podnositelju zahtjeva „SELEX“ d.o.o. Sarajevo.

Nakon razmatranja podnesaka i žalbi na akte koje je donijelo JP Elektroprivreda BiH d.d. - Sarajevo FERK je donio pet rješenja i pet zaključaka, javlja Fena.