Kina prestigla SAD

Istovremeno, trgovina sa SAD-om iznosila je 240 milijardi eura, uz pad od oko pet posto, što se djelimično dovodi u vezu s carinskim politikama bivšeg američkog predsjednika Donald Trump.
Njemačka je tokom 2025. godine iz Kine uvezla robu vrijednu 170,6 milijardi eura, dok je izvoz u Kinu iznosio 81,3 milijarde eura, što pokazuje značajan trgovinski disbalans u korist Pekinga.
Ovi podaci objavljeni su uoči prve zvanične posjete kancelara Friedrich Merz Kini od stupanja na dužnost. Merc će se u Pekingu sastati s premijerom Li Qiang i predsjednikom Xi Jinping, a planirana je i posjeta nekoliko kompanija, uključujući Mercedes-Benz i Siemens Energy.
Njemački automobilski giganti poput Volkswagen, BMW i Mercedes-Benza u velikoj mjeri zavise od kineskog tržišta, što dodatno komplikuje odnos Berlina prema Pekingu.
Iako Evropska unija nastoji smanjiti zavisnost od Kine, posebno u oblasti rijetkih zemnih elemenata i ključnih sirovina, Njemačka balansira između ekonomskih interesa i političkih izazova, uključujući pitanje ljudskih prava i rata u Ukrajini, koji će biti teme razgovora tokom Mercove posjete.