Kolačići i privatnost

Koristimo kolačiće kako bismo poboljšali vaše iskustvo na našem sajtu, analizirali promet i prilagodili sadržaj. Klikom na "Prihvati sve" pristajete na korištenje svih kolačića. Saznajte više

PočetnaTržištaPad industrijske proizvodnje u EU i eurozoni: Energija jedina bilježi rast

Pad industrijske proizvodnje u EU i eurozoni: Energija jedina bilježi rast

AUTOR:Mersa Sejfic-Mujanovic
14.03.2026
Pad industrijske proizvodnje u EU i eurozoni: Energija jedina bilježi rast

Industrijska proizvodnja u eurozoni i Evropskoj uniji zabilježila je pad na početku godine, pokazuju najnoviji podaci Eurostat. U januaru je proizvodnja u eurozoni bila 1,5 posto niža nego u decembru prošle godine, dok je u poređenju s istim mjesecom prošle godine pala za 1,2 posto. U cijeloj Evropskoj uniji mjesečni pad iznosio je 1,6 posto, a na godišnjem nivou 0,6 posto.

U susjednoj Slovenija industrijska proizvodnja bila je 2,9 posto niža nego u januaru prošle godine, ali je u odnosu na decembar zabilježila rast od 1,0 posto.

Podaci pokazuju da je u januaru, u odnosu na prethodni mjesec, rasla samo proizvodnja energije – za 4,2 posto u eurozoni i 4,7 posto u cijeloj EU. U svim ostalim kategorijama zabilježen je pad.

Proizvodnja intermedijarnih proizvoda smanjena je za 1,9 posto u eurozoni i 2,0 posto u EU, dok je kod kapitalnih dobara pad iznosio 2,3 posto u oba područja. Proizvodnja trajnih potrošnih dobara bila je manja za 1,9 posto, a netrajnih potrošnih dobara čak 6,0 posto.

Među državama članicama s dostupnim podacima najveći mjesečni pad industrijske proizvodnje zabilježen je u Irska (-9,8%), Luksemburg (-4,3%), Rumunija (-3,3%) i Belgija (-3,2%). S druge strane, najveći rast zabilježen je u Portugal (4,2%), Latvija (3,3%), Litva (2,7%), Danska (2,6%) i Malta (2,5%).

U tri najveće evropske ekonomije, proizvodnja je u Njemačka pala za 1,3 posto, u Italija za 0,6 posto, dok je u Francuska zabilježen rast od 0,5 posto u odnosu na decembar.

Na godišnjem nivou rast je zabilježen samo u proizvodnji energije i kapitalnih dobara. Proizvodnja energije u eurozoni porasla je za 5,8 posto, a u EU za 5,2 posto, dok je kod kapitalnih dobara rast iznosio 1,1 posto u eurozoni i 1,7 posto u EU.

Najveći međugodišnji pad industrijske proizvodnje zabilježen je u Luksemburg (-14,9%), Irska (-13,1%), Bugarska (-8,6%) i Rumunija (-3,9%). S druge strane, najveći rast ostvaren je u Latvija (+13,3%), Danska (+11,5%), Estonija (+5,9%) i Malta (+5,7%).

U najvećim ekonomijama EU na godišnjem nivou proizvodnja je u Njemačka pala za 1,6 posto, u Italija za 0,6 posto, dok je u Francuska zabilježen rast od 2,3 posto.