Tema u fokusu

Prakse Beča se primjenjuju i prave pozitivne pomake u Sarajevu


Različiti kulturni i istorijski razvoj dvije evropske metropole, Beča i Sarajeva, je činjenica, zato pravi izazov predstavlja od tih razlika napraviti prednost i bazu za kontinuiranu razmjenu informacija i održavanja komunikacije između ova dva grada.

 Razgovarala: Irena Vasić-Dobrić

Upravo zahvaljujući tananim nitima javne diplomatije, Berina Filipović-Kulenović, direktorica Eurocomm-PR ureda Grada Beča u Sarajevu, uspješno premoštava ovu razliku i u Sarajevo donosi najbolju praksu i iskustva Beča. Razgovarali smo o aktivnostima koje su obilježile prethodnu godinu i rad Eurocomm-PR u Sarajevu i implementaciji pozitivnih iskustava grada Beča, o značaju komunikacije među gradovima, kao i o planovima Eurocomm-PR u 2018. godini.

 Koji je zadatak Eurocomm-PR ureda Grada Beča u Sarajevu i koje su aktuelnosti obilježile taj rad u 2017. godini?

„Zadatak biroa Grada Beča je da realizira sve ono što je tim zadužen za međunarodne odnose Grada Beča osmislilo u Beču te konkretno pretočio u informiranje javnosti ili komuniciranje s gradskim strukturama bečkog okruženja. Dijalog između Grada Beča i Grada i Kantona Sarajevo se nastavlja ustaljenom dinamikom. 2017. godinu smo obilježili s dvije značajne posjete Gradu Beču. Prva je posjeta premijera Kantona Sarajevo Elmedina Konakovića koji je učestvovao na konferenciji na temu dijeljenje ekonomije, a druga  posjeta sarajevskog gradonačelnika Abdulaha Skake bečkom gradonačelniku Michaelu Häupla. Između ostalog, dogovorena je treća po redu manifestacija Dani Beča u Sarajevu kojom se Grad Beč uz pomoć kulture promovira u oblastima razvoja gradova, socijalnog stambenog prostora, snabdijevanja energijom i efikasnog korištenja energije, vodosnabdijevanja, javnog prijevoza, obrazovanja i kulture, kao i progresivnih strategija za pametne gradove. Kao što sam već rekla, mi postojimo da bismo nudili Beč na tržištu i učinili ga konkurentnim. Ali isto tako, u dijalogu s našim partnerima na indirektan način i njih promoviramo, jer ih u prvoj liniji stavljamo u ravan s Bečom. Znači da je svaki naš susret ili projekt  ujedno aktivnost koja doprinosi Sarajevu i našoj sredini, što mene čini posebno sretnom.“

Koliki izazov za Vas predstavlja održavanje komunikacije između Beča i Sarajeva, s obzirom na njihov različit kulturni i historijski razvoj i kakva su Vaša iskustva?

„Odgovor na pitanje kako realizirati nešto što je osmišljeno u Beču, u okviru najviših evropskih i svjetskih standarda, je uvijek izazov koji i nas zaposlene u uredu Grada Beča Eurocomm PR Sarajevo navodi na konstantna usavršavanja. Moja iskustva su uokvirena naprednim Bečom, s jedne strane, i privrženosti Sarajevu, kao sredini kojoj pripadam i iz koje sam potekla. Prazan prostor popunjavaju moja ličnost i moj karakter. Po prirodi sa, uporna i kreativna, da ne kažem da sam često i dobar improvizator uvjeta u kojima radim. Sve skupa mi je do sada donijelo vrijedna i pozitivna iskustva.“

Šta Grad Beč konkretno dobiva ovom komunikacijom, a šta Grad Sarajevo?

„Osigurati kvalitetan život svojim sugrađanima je cilj svake gradske uprave. Najkvalitetnije gradske uprave, koje su vremenom postale primjer dobre prakse, imaju obavezu da drže nivo, odnosno da svoja znanja i iskustva nude drugim gradovima, posebno onim iz okruženja. Nuditi dobre prakse na tržištu za sobom vuče pozicioniranje i komunikaciju. Konkretno u našem slučaju, Grad Sarajevo, kao sagovornk i onaj kojem su informacije na dohvat ruke, primjenom pozitivnih praksi brže dolazi do rješenja nedoumica, pa čak i konkretnih problema. U svakom slučaju, drži nivo svojih stručnjaka na evropskom. Mi se trenutno bavimo razmjenom osnovnih informacija o centralnom upravljanju čistim zrakom. Naše dvije sredine nisu kompatibilne ni po infrastrukturi, ni po znanju, niti iznosu budžeta koji se investira u čist zrak u Beču. Ali sarajevske vlasti, resorno ministarstvo te oni koji se bave ovim poslom, na osnovu informacija koje će razmijeniti, dobit će sve što treba da brzo i efikasno  povećaju ekspeditivnost zaposlenih.“

Koji su nužni preduvjeti da bi se ostvario izvanredan kvalitet  življenja u gradovima, kao naprimjer u Beču?

„Osnovni preduvjeti su dobro osmišljeno i kvalitetno realizirano planiranje razvoja grada. I to je proces koji se odvija od samog početka osnivanja grada i nužno ima svoje uspone i padove. Beč je jednostavno grad koji je teško usporediti s bilo kojim gradom u okruženju. Historijski gledano, Beč je stoljećima bio ono što je sad. Lider u srcu Evrope. Nama svima idu na ruku dinamična tehnička unapređenja koja su dovela razmjenu informacija i komunikaciju među pojedincima i institucijama, kao i  gradovima i regionima na visok nivo, što nam kao rezultat daje dobro informiranje o Gradu Beču i njegovoj gradskoj upravi. Mi koji nudimo bečka iskustva možemo ih i hoćemo dati drugima, jer je i to dio dobro osmišljenog razvoja grada.“

Kolika se pažnja poklanja komunikaciji među gradovima u današnje vrijeme ?

„Današnje vrijeme podrazumijeva otvorenost i dijalog u svim segmentima djelovanja i življenja. Tendencija svjetskog stanovništva je pomjeranje prema gradovima i oni kao takvi dobivaju na značaju. Samim tim se i međunarodna saradnja prilagođava lokalnim zajednicama. Savremani vidovi komuniciranja, tehnički razvoj i pristup informacijama su tzv. javnu diplomatiju stavili u ravan s najbitnijim elementima međunarodnih aktivnosti jedne države i njenog glavnog grada. Gradska uprava Beča je detaljno osmislila način saradnje s gradovima u okruženju i preko firme Eurocomm PR, koja pripada Bečkom holdingu, realizira svoju vanjsku politiku. Naš posao u Sarajevu je da budemo provodnici svega što je predviđeno da se uradi u ovom gradu, te da budemo kontakt za razmjenu informacija. Ako sredina poput Beča smatra za bitno da ima urede u Beogradu, Bratislavi, BudimpeštiKrakovuLjubljani, Pragu, Sarajevu, Sofiji i Zagrebu, onda treba razmisliti o tome kako pravilno iskoristiti ponuđeno.“