Novosti

Zakon o stručnom obrazovanju: Kako povezati obrazovanje i tržište rada?


Na Kružoku, koji su u ponedjeljak u Mostaru organizirali Gospodarska komora Grada Mostara, program “Prilika plus”, Inkubator društvenih inovacija Munja i Grad Mostar, istaknuto je kako je veliki problem nedostatka kvalificirane radne snage i to što na razini Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK) ne postoji zakon o stručnom obrazovanju koji bi regulirao odnos partnera u edukaciji mladih kadrova.

“Puno bi značilo da imamo formalno pravni temelj kako i na koji način uspostaviti saradnju školskih obrazovnih ustanova s privrednim društvima i poduzećima, odnosno njihovim potrebama”, izjavila je Radmila Komadina, glavna savjetnica gradonačelnika u Mostaru, govoreći o problemu nedostatka kvalificirane radne snage, u saradnji s privrednicima i stručnim školama za sektor turizma.

“Svi mladi iz stručnih škola dobiju priliku za praksu, ali su nezainteresirani, vjerovatno zbog malih plaća u ugostiteljstvu”, objasnio je Pavao Raspudić ispred Hotela Brostol.

On predlaže bolju edukaciju mladih ljudi te da se u ugostiteljskoj školi više pažnje posveti izučavanju stranih jezika i prakse.

Zlatan Kulenović, direktor Inkubatora društvenih inovacija Munja, pojasnio je kako je riječ o jednoj od aktivnosti programa ‘Prilika plus’ koju podržava švicarska vlada već niz godina, a čiji je cilj odgovoriti na pitanje: “Kako efektnije i kvalitetnije povezati obrazovanje i tržište rada?”

Poručio je kako je ova tema relevantna i važna za BiH i u kontekstu odlazaka mladih iz zemlje.

Halko Basarić iz programa “PrilikaPlus” predstavio je svoj program obrazovanja odraslih koji se odvija u oba entiteta BiH, i to u više od četrdeset srednjih strukovnih škola.

Utvrdio je kako se reforma stručnog obrazovanja odvija primarno kroz povezivanje prakse u srednjim stručnim školama u kompanijama, uz određene elemente, kao što su reforma nastavnih planova i programa, obuka profesora i opremanje kabineta, odnosno radionica za obavljanje prakse.