Novosti

Kina ponovo kritikovala američki potez koji blokira izvoz iranske nafte


Peking se danas ponovo žestoko obrušio na američku odluku da uvede sankcije zemljama koje kupuju iransku naftu, nazivajući to kršenjem kineskih interesa, koje će još intenzivirati previranja na Bliskom istoku i međunarodnim energetskim tržištima.

Portparol ministarstva vanjskih poslova Geng Shuang izjavio je da SAD djeluju van svoje jurisdikcije jednostranim uvođenjem sankcija. Kazao je da su normalne interakcije između Irana i drugih zemalja “razumne i zakonite” i da zaslužuju poštovanje i zaštitu.

”Američke akcije također će intenzivirati previranja na Bliskom istoku i međunarodnom energetskom tržištu. Tražimo od SAD da igraju konstruktivnu ulogu u razumnom maniru, umjesto što se ponašaju potpuno drugačije. Osim toga, mi smo već uložili žalbe SAD-u s tim u vezi”, kazao je Geng.

On je istaknuo da će Kina raditi na zaštiti interesa svojih kompanija, što odražava njenu želju da osigura strana tržišta dok provodi svoju masovnu infastrukturnu inicijativu “Pojas i put”.

Kina je jedno od najvećih iranskih stranih tržišta i snažni je zagovornik sporazuma o ukidanju sankcija Iranu, u zamjenu za njegovo suzbijanje nekih aspekata nuklearnog programa koji je napustio američki predsjednik Donald Trump.

Trumpova administracija jučer je objavila da više neće izuzimati nijednu zemlju od američkih sankcija ukoliko nastavi da kupuje iransku naftu, pojačavajući pritisak na Iran u potezu koji prvenstveno pogađa pet velikih uvoznika iranske nafte.

Skupa s Indijom i američkim saveznicima Japanom, Južnom Korejom i Turskom, Kina je jedna od zemalja prvenstveno pogođenih američkom objavom. Cijene nafte danas su porasle na najviši nivo od oktobra prošle godine.

Sankcije bi potencijalno mogle ukloniti 1,2 miliona barela nafte dnevno s međunarodnih tržišta, tvrde industrijski eksperti. Ta brojka, ipak, mogla bi biti niža, u zavisnosti od toga koliko će zemalja reagovati na novonastalu situaciju i koliko nafte ostaje Iranu na raspolaganju za izvoz.