Novosti

5 tehnologija koje će promijeniti budućnost ljudske rase


U svojoj knjizi, Tech Trends in Practice, Bernard Marr govori o mnogim tehnološkim trendovima koji već prelaze iz odjela za istraživanje i razvoj u svakodnevni život, ali misli da će sljedećih pet imati najdublji uticaj na naše društvo i ljudsku rasu. kao cjelina.

Umjetna inteligencija ili UI i mašinsko učenje odnose se na sposobnost mašina da uče i inteligentno djeluju, što znači da mogu donositi odluke, izvršavati zadatke, pa čak i predviđati buduće ishode na osnovu onoga što uče iz podataka.

Umjetna inteligencija i mašinsko učenje već igraju veću ulogu u svakodnevnom životu nego što možete zamisliti. Preporuke proizvoda Amazona, personalizirane preporuke Netflixa i Spotifyja, svako Google pretraživanje koje izvršite, sigurnosne provjere za lažne kupovine kreditnom karticom, aplikacije za upoznavanje, fitnes trackeri. Sve to pokreće umjetna inteligencija.

Postoje potencijalno veliki rizici za društvo i ljudski život kakvog poznajemo, posebno kada uzmete u obzir da se neke zemlje utrkuju u razvoju autonomnog oružja sa UI-om. UI i mašinsko učenje su temelj na kojem su izgrađene mnoge druge tehnologije. Na primjer, bez UI ne bismo postigli nevjerovatan napredak u virtuelnoj stvarnosti, chatbotovima, prepoznavanju lica, robotici, automatizaciji ili samovozećim automobilima.

Kako mašine postaju inteligentnije i sposobnije da izvršavaju više ljudskih zadataka, jedinstvene ljudske sposobnosti, stvari kao što su kreativnost, empatija i kritičko mišljenje, postati će sve dragocenije i vrednije na radnim mjestima u budućnosti.

Genomika je interdisciplinarna oblast biologije koja se fokusira na razumijevanje i manipulaciju DNK i genoma živih organizama. Uređivanje gena je grupa tehnologija koje omogućavaju genetski inženjering u cilju promjene DNK i genetske strukture živih organizama.

Biotehnologija napreduje do tačke u kojoj je moguće promijeniti DNK kodiranu unutar ćelije; ovo će uticati na karakteristike ili osobine koje će imati njegovi potomci. Kod biljaka to može uticati na broj listova ili njihovu boju, dok kod ljudi može uticati na njihovu visinu, boju očiju ili mogućnost razvoja bolesti. To otvara niz mogućnosti koje su gotovo neograničene, jer znači da se svaka karakteristika živog organizma koja je naslijeđena teoretski može promijeniti.

Veliki dio posla koji se obavlja s uređivanjem gena je u području zdravstvene zaštite. Među najuzbudljivijim trenutnim projektima je korekcija DNK mutacija koje mogu dovesti do ozbiljnih bolesti poput raka ili bolesti srca. Ali, možda više nego kod bilo koje druge tehnologije, postoji ogroman broj etičkih i pravnih pitanja, kao i pitanja “šta ako” kada je u pitanju genetska manipulacija i uređivanje. Uređivanje genoma kod ljudi trenutno je zabranjeno u mnogim zemljama, uključujući veći dio Evrope, jer se ne razumiju dugoročni rezultati.

Interfejsi ljudi i računara stvaraju nosive uređaje i tehnologiju koji pomažu u poboljšanju fizičkih i potencijalno mentalnih performansi ljudi i pomažu nam da vodimo zdravije i bolje živote. Možda najčešći primjeri nosivih uređaja danas su narukvice za praćenje fitnessa i pametni satovi: mali uređaji koji se lako nose i koji obično prate naše aktivnosti i pružaju uvide koji nam pomažu da vodimo zdravije, bolje i produktivnije živote.

Međutim, izraz nosivi ne znači nužno nešto što vežete na zglob ili bilo gdje drugdje na tijelu; također se proteže na pametnu odjeću kao što su tenisice za trčanje koje mogu mjeriti vaš hod i performanse, napredak kao što je robotska protetika i robotska nosiva tehnologija koja se koristi u industrijskim okruženjima.

Kako tehnologija postaje sve manja i pametnija, širok raspon nosivih uređaja će se širiti, a pojavit će se novi, manji, pametniji proizvodi koji će zamijeniti nosive uređaje s kojima smo danas upoznati. Na primjer, već imamo pametne naočale, ali će ih vjerovatno zamijeniti pametna kontaktna sočiva. Nakon toga, pametna kontaktna sočiva će vjerovatno biti zamijenjena pametnim očnim implantatima.

Tehnologija nam obećava da će nam pomoći da živimo duže i zdravije, možda čak i pružajući priliku da živimo zauvijek, ali vjerovatno samo za one koji to mogu priuštiti. Zamislite društvo u kojem su bogati zapravo nadljudi koji žive vječno, a svi ostali su normalni i obespravljeni. Postoji i šire etičko pitanje o tome da li bismo trebali živjeti izuzetno duge živote s obzirom na ogroman pritisak koji bi nanio na našu planetu.

Proširena stvarnost, ili skraćeno XR, obuhvata virtuelnu stvarnost, proširenu stvarnost i mješovitu stvarnost i odnosi se na upotrebu tehnologije za stvaranje impresivnijih digitalnih iskustava.

U praksi, XR se koristi za povećanje angažmana brenda, omogućavanje kupcima da isprobaju prije nego što kupe, poboljšanje usluga za korisnike, efikasnije učenje na radnom mjestu i poboljšanje drugih organizacijskih procesa.

XR tehnologija nudi uzbudljive i potpuno nove načine da ljudi iskuse svijet oko sebe. XR će vjerovatno će dramatično promijeniti način na koji komuniciramo s tehnologijom. Zapravo, XR iskustva zasnovana na mobilnim uređajima, kao što je aplikacija Pokemon Go, generirala su preko 3 milijarde dolara globalnog prihoda u 2018. XR je također korisničko sučelje u metaverzumu , ideja virtuelnog univerzuma u kojem možemo biti ko god ili šta god.

Ali pristupačnost i dostupnost su očigledne prepreke koje treba prevazići, s obzirom na to da XR slušalice mogu biti skupe, glomazne i nezgrapne. Tehnologija će postati češća, pristupačnija i udobnija za upotrebu, što će samo povećati šanse za široku upotrebu. Najveći izazovi uključivat će privatnost i potencijalne mentalne i fizičke utjecaje visoko imerzivnih tehnologija.

3D štampa, također poznata kao aditivna proizvodnja, znači kreiranje 3D objekta iz digitalne datoteke izgradnjom sloj po sloj. 3D štampa može izgledati znatno više niskotehnološka od umjetne inteligencije ili uređivanja gena, ali ima potencijal da u potpunosti transformira proizvodnju i druge industrije.

Koristeći 3D štampanje, fabrike budućnosti mogle bi brzo da štampaju rezervne dijelove za mašine na licu mjesta. Čitave montažne linije mogle bi se zamijeniti 3D štampačima. Mogli bismo da štampamo ljudsko tkivo za transplantaciju, štampamo oružje, čak i hranu.

Jedna stvar koja je posebno uzbudljiva kod 3D štampanja je potencijal koji ono donosi za masovnu personalizaciju proizvoda. Zahvaljujući 3D štampanju, proizvodi i dizajni se mogu prilagoditi tako da odgovaraju jednokratnim zahtjevima u narudžbi, a to može pokriti sve, od personaliziranih patika do hrane koja je personalizirana našim individualnim prehrambenim potrebama.

Pripazite na ove tehnologije, jer imaju najveći potencijal da utiču na budućnost ljudskog života i našeg društva.

(Forbes)