Novosti

ZDK: Privredna komora kao inicijator saradnje obrazovnog i privrednog sektora


Unaprjeđenje srednjeg stručnog obrazovanja u Federaciji Bosne i Hercegovine jedna je od strateških aktivnosti Privredne komore Zeničko-dobojskog kantona i Ministarstva za obrazovanje, nauku, kulturu i sport Zeničko-dobojskog kantona. To je bio povod i za osnivanje i rad Međusektorske kantonalne grupe, a potom iniciranje i osnivanje Međukantonalne fokus grupe koja je prvi put okupila stručnjake iz različitih sektora i nivoa vlasti sa zajedničkom misijom da unaprijede srednje stručno obrazovanje u FBiH.

Diana Babić, predsjednica Komore Zeničko-dobojskog kantona i predsjedavajuća Međukantonalne fokus grupe za unaprjeđenje srednjeg stručnog obrazovanja dala je odgovore na bitna pitanja o procesu unaprjeđenja.

Koji problemi i potrebe su u fokusu djelovanja Međukantonalne fokus grupe za unaprjeđenje srednjeg stručnog obrazovanja?

“Predstavnici/e relevantnih institucija – organa i ustanova iz svih kantona, međusektorskom i međukantonalnom saradnjom u okviru Međukantonalne fokus grupe će nastojati riješiti targetirane probleme koji se tiču doprinosa za zdravstveno osiguranje učenika/ca za slučaj povrede na radu i profesionalnog oboljenja tokom obavljanja praktične nastave; doprinosa za osiguranje učenika/ca za slučaj invalidnosti i smrti uslijed povrede i profesionalne bolesti tokom praktične nastave; poreza na dohodak u vezi sa prihodima koje ostvari učenik/ca na osnovu novčanih i nenovčanih naknada u vezi sa praktičnom nastavom; zaštite na radu tokom praktične nastave; mjere zdravstvenog nadzora tokom obavljanja praktične nastave; sadržaj i način vođenja evidencije o učenicima/ama koji/e obavljaju praktičnu nastavu kod poslovnog subjekta.”

Koji koraci su dosad preduzeti?

“Uspostavljena je platforma za razmjenu znanja i iskustva u vezi sa dualno organiziranim srednjim stručnim obrazovanjem. Stvorene su pretpostavke za implementaciju zakonske obaveze prijave, obračuna i uplate doprinosa, kao i za osiguranje učenika/ca na praktičnoj nastavi za slučajeve invalidnosti i smrti, usljed povrede na radu i profesionalne bolesti koji nastupe tokom praktične nastave. Učenicima/ama srednjih i tehničkih škola, najprije u ZDK, a potom i u cijeloj Federaciji BiH, će biti omogućeno ostvarivanje prava garantovanih propisima iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja. Kreirana je Inicijativa za izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak i Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dohodak i upućena je Federalnom ministarstvu finansija. Suština Inicijative je poresko rasterećenje prihoda na osnovu naknada ostvarenih u vezi sa praktičnom nastavom i ferijalnom praksom, a najviše do iznosa od 50% prosječne neto plaće po zaposlenom/j u Federaciji BiH.”

Imamo li prijedloge rješenja i imamo li procjenu koliko može potrajati proces koji će dovesti do unaprjeđenja?

“Za rješavanje većine identificiranih problema u oblasti srednjeg stručnog obrazovanja su nadležni isključivo federalni nivoi vlasti, pa su članovi Međukantonalne fokus grupe elaborirali problematiku i kreirali prijedloge nekih od najvažnijih rješenja. Dio planiranih aktivnosti, koje su preduslov unaprjeđenju srednjeg stručnog obrazovanja će, sigurna sam, biti implementirane već u narednoj godini, dok je za druge potreban kontinuiran, dugotrajan rad da bismo došli do sistemskih rješenja neophodnih za unaprjeđenje predmetne oblasti. No, iako navedeno zahtijeva kontinuiran, seriozan rad svih članova/ica, neophodno je istaknuti da pokazuju spremnost da daju puni doprinos unaprjeđenju predmetne oblasti i to je ono što dodatno motivira i ohrabuje i daje nadu u pozitivan ishod procesa.”

Prema Vašem mišljenju, da li će ovi koraci unaprijediti kapacitet i kvalitet tržišta i zaustaviti odliv mozgova i radne snage iz BiH?

“Kompanije će, unaprjeđenjem zakonodavnog okvira, dodatno biti motivirane da primaju učenike/ce na praksu, participiraju u unaprjeđenju saradnje dva mjesta učenja, kao i da nagrade učenika/cu tokom obavljanja praktične nastave. Na kraju, radna snaga sa kompetencijama potrebnim u savremenim procesima rada će imati bolje prilike za zapošljavanje u BiH. Svojim radom će doprinijeti unaprjeđenju konkurentnosti kompanija, čime će poslodavci biti u prilici adekvatno platiti radnike/ce, te će isti/e biti motivirani/e ostati u BiH.”

Aktivnosti je podržao projekat “Stručno obrazovanje u BiH” koji provodi Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH u ime vlada Švicarske i SR Njemačke.