Novosti

Odgovorni akteri privatnog sektora predvode promjene s ciljem ostvarivanja rodne ravnopravnosti


Odgovorni akteri privatnog sektora u Bosni i Hercegovini predvode promjene i ubrzavaju napredak u pogledu ostvarivanja rodne ravnopravnosti, zaključak je današnjeg sastanka privatnog sektora, održanog u okviru globalne kampanje „Generacija za ravnopravnost“, koji je organizirao ured UN Women u BiH, uz podršku udruženja Bit Alijansa.

Sastanak je okupio predstavnike/ice privatnog sektora s ciljem predstavljanja pozitivnih primjera i praksi te isticanja doprinosa odgovornih aktera privatnog sektora podršci postizanju globalnih ciljeva rodne ravnopravnosti i osnaživanja žena. Kroz panel diskusiju, istaknute su prednosti, ali i obaveze odgovornih aktera te je upućen poziv drugim kompanija da se pridruže globalnom pokretu posvećenih i odgovornih aktera.

Snažan privatni sektor ključan je za promicanje inovacija i prosperiteta širom Bosne i Hercegovine. Privatni sektor također ima veliki potencijal za pokretanje transformativnih promjena koje su potrebne za unapređenje rodne ravnopravnosti. Posebno važno područje je povećanje zapošljavanja žena, budući da Bosna i Hercegovina trenutno ima najniži postotak žena koje su aktivne na tržištu rada u jugoistočnoj Evropi (samo 36,5%), kazala je Ingrid Macdonald, rezidentna koordinatorica UN-a. „Čestitam svim kompanijama u BiH koje stavljaju naglasak na rodnu ravnopravnost i radujem se tome da će se više njih pridružiti ovoj inicijativi“, naglasila je Macdonald.

“Generacija za ravnopravnost” je globalna inicijativa koju predvodi UN Women u partnerstvu sa civilnim društvom, mladima, adolescentkinjama, vladama i privatnim sektorom, kako bi se potaknuli partneri, povećale investicije, ostvarili rezultati i ubrzala puna i učinkovita provedba Pekinške platforme za akciju i Ciljeva održivog razvoja, kazala je Jo-Anne Bishop, predstavnica UN Women BiH.

„UN Women u BiH, u saradnji s partnerima, podržava lokalizaciju ove globalne inicijative“, istakla je Bishop, dodavši da je „u Bosni i Hercegovini lokalizirano četiri od šest Akcionih koalicija, koje su osigurale partnerstva kako bi se podstakao angažman vlade, civilnog društva, međunarodnih organizacija i privatnog sektora, s ciljem postizanja konkretnih i važnih rezultata za žene i djevojčice.“

U partnerstvu s privatnim sektorom, organizirali smo ovaj dijalog kako bismo istakli pozitivne primjere i dobre prakse te potaknuli dalji angažman privatnog sektora u pravcu ostvarivanja rodno ravnopravne budućnosti u Bosni i Hercegovini“, kazala je Bishop, ističući privatni sektor kao važnog dugoročnog partnera UN Women.

Bit Alijansa, kao predvodnik u bosanskohercegovačkoj IT industriji, sa zadovoljstvom ističe svoju predanost unapređenju rodne ravnopravnosti u sektoru. Smatramo da stvaranje inkluzivnog okruženja za sve članove zajednice predstavlja ključnu pretpostavku za prosperitet i inovacije“, rekao je Damir Maglajlić, izvršni direktor Bit Alijanse, pozvavši sve aktere u IT zajednici i šire da se pridruže ovom ključnom naporu za stvaranje inkluzivnog, poticajnog i ravnopravnog okruženja za sve. „Smatramo da zajednički rad i angažman svih aktera u sektoru doprinose jačanju integracije različitih perspektiva i potiču inovacije, čime svi zajedno gradimo uspješnu budućnost IT industrije u Bosni i Hercegovini“, dodao je Maglajlić.

Događaj je pružio platformu za razmjenu iskustava panelista iz različitih sektora, koji su predstavili posvećenost i strategiju unapređenja rodne ravnopravnosti unutar svojih organizacija. U panelu su učestvovali predstavnici kompanija Lanaco, dm drogerie markt, Authority Partners, ZEOS te udruženja Bit Alijansa, koji su govorili o važnosti inovacija, tehnološkog razvoja i multisektorskog partnerstva. Regionalnu perspektivu predstavila je Pelin Kihtir, menadžerica za održivost i odnose sa partnerima u turskoj kompaniji Koç Holding.

UN Women nastavlja s naporima za postizanje rodne ravnopravnosti i osnaživanja svih žena i djevojčica u BiH, a današnji događaj bio je prvi sastanak privatnog sektora u okviru globalne kampanje „Generacija za ravnopravnost“.