Piše: Irena Vasić-Dobrić
Bosna i Hercegovina se prema konkurentnosti nalazi na 103. mjestu sa ocjenom 3,87 od ukupno 137 zemalja svijeta, pokazuje izvještaj Svjetskog Ekonomskog Foruma (WEF), koji analizu o Globalnoj konkurentnosti 2017-2018. bazira na globalnom indeksu konkurentnosti (GCI). Ovaj indeks se sastoji od 114 indikatora grupisanih u 12 stubova.
BiH je u prošloj godini ostvarila napredak u globalnoj konkurentnosti za četiri mjesta u odnosu na 2016., kada je bila rangirana na 107. mjestu sa ocjenom 3,80 (maksimalna ocjena je 7, a minimalna 1).
Faktori koji najviše ometaju poslovanje u BiH i na taj način najviše utiču na nizak nivo konkurentnosti bh. ekonomije su neefikasnost državne administracije, korupcija, visoke porezne stope, politička nestabilnost, pristup finansiranju, složenost poreznih propisa, neadekvatno obezbjeđena infrastrukutura i nedovoljni kapaciteti za inovacije.
Zbog svega toga, BiH je i dalje najmanje konkurentna država od svih zemalja evropskog kontinenta. Čak i u odnosu na zemlje okruženja, BiH je i dalje pozicionirana na posljednjem mjestu.
Tako je najbolje rezultate među zemljama okruženja u prošloj godini ostvarila Slovenija, koja se sa prošlogodišnjeg 56. mjesta popela na 48. Može se reći da su veoma dobre rezultate ostvarile Srbija sa rastom za 12 mjesta i koja se nalazi na 78., Albanija za 5 mjesta i nalazi se na 75. , Crna Gora je na 77. (rast za 5 mjesta), dok je Hrvatska ostala na istom 74. mjestu. Makedonija je isključena iz ovogodišnjeg izvještaja zbog nedostatka pouzdanih podataka.
Iako je ostvareni napredak BiH u globalnoj konkurentnosti neznatan, bh. vlasti bi morale iskoristiti zamah trenutnog oporavka, kako bi se ojačali osnovni pokretači konkurentnosti. Stoga bi bez odlaganja trebale provesti strukturne reforme, kao preduslov ekonomskog rasta i većeg priliva investicija u BiH.
Kada se posmatraju faze razvoja, BiH se zajedno sa još 31 zemljom, nalazi u drugoj fazi ili fazi efikasnosti, u kojoj ostvaruju efikasnije proizvodne procese i rastući kvalitet proizvoda. Analizirajući ocjene stubova razvijenosti pojedinačno, može se reći da je BiH u većini područja zabilježila male pomake u rezultatima.
Najveći napredak u BiH zabilježen je u oblasti makroekonomskog okruženja, gdje je sa 76. mjesta u 2016. naša zemlja napredovala na 64. mjesto u 2017 godini. Takođe, i rang tehnološke spremnosti BiH poboljšan je sa 76. na 69. mjesto, kao i rang infrastrukture, sa 105. na 100. mjesto. Nepromjenjeno mjesto u odnosu na prošlu godinu bilježi stub institucija na 126. mjestu i poslovna sofisticiranost na 115. mjestu.
Međutim, sve to u konačnici nije dovelo do značajne promjene finalne ocjene iz razloga što su drugi stubovi poput zdravstva i osnovnog obrazovanja zabilježili nazadak za čak 6 mjesta.
Najveći pad poslije stuba zdravstva i osnovnog obrazovanja, zabilježen je u oblasti razvoja finansijskog tržišta, koji je do prošle godine imao trend poboljšanja, a sada je nazadovalo za tri mjesta sa 101. na 104.
Top 10 najkonkurentnijih zemalja u svijetu
Nakon dugog perioda sporog rasta koji je posljedica finansijske krize, svjetska ekonomija konačno je ubrzala. Među 10 najkonkurentnijih u svijetu ove godine nalazi se Švicarska, koja je zadržala titulu najkonkurentnije svjetske privrede desetu godinu zaredom. Potom slijede SAD i Singapur, dok su Holandija i Njemačka zadržale 4. i 5. mjesto. Hong Kong je najviše napredovao i bilježi bolje rezultate od Švedske i Velike Britanije koje su nazadovale za jedno mjesto, dok je Finska i ove godine zadržala posljednje mjesto na tabeli top 10.