IT i Tehnologija

Prodao je akcije kompanije za 800 dolara, a danas bi vrijedile 95 milijardi


Akcije Applea dostigle su u četvrtak historijsku vrijednost od bilion dolara, postajući prva američka kompanija koja je javnom prodajom dostigla taj prag. Nakratko, dionice su dostigle cijenu od 207,05 dolara, koja je bila potrebna da bi tehnološki džin dostigao bilion prije povlačenja.

Posjedovati 10 posto Applea sada zvuči kao san. Ali, jedan čovjek zna kako to izgleda kad uvidite da vam je prilika iskliznula iz ruku – Ronald Wayne, treći i manje poznati koosnivač kompanije. Stariji Wayne se 1976. pridružio Steveu Wozniakiju i Steveu Jobsu – koji su tada imali 21 i 25 godina, kako bi nadgledao mehanički inženjering i dokumentaciju u zamjenu za 10 posto udjela u poslu. Njih trojica osnovali su Apple u garaži Jobsa, u kući u Los Altosu.

Wayne je 1. aprila te godine sjeo za svoju pisaću mašinu i sastavio ugovor koji je navodio njihove pojedinačne odgovornosti, čime je njegova uloga u Appleu postala zvanična. On je također nacrtao prvi logo kompanije, koji je korišten manje od godinu prije nego što ga je zamijenio prepoznatljiv simbol današnje zagrižene jabuke.

Wayne je, međutim, bio zabrinut da će bilo koji dug koji se pojavi u poslu pasti na njega lično.

”Jobs je uzeo zajam od 15.000 dolara kako bi kupio zalihe da odradi prvi ugovor Applea sa kompjuterskom radnjom, koja im je naručila oko 100 računara”, priča Wayne.

Ali, ta radnja je bila poznata po neplaćanju svojih računa i Wayne se brinuo da Apple neće dobiti nadoknadu za svoj posao. Dok su Jobs i Wozniak bili mladi i siromašni, Wayne je imao nekretnine, uključujući kuću, i plašio se da će finansijski teret pasti na njega ako ugovor propadne. Tako je nakon svega 12 dana koje je proveo sa Wozniakom i Jobsom Wayne je izbrisao svoje ime iz ugovora i prodao im svoj udio za 800 dolara.

Međutim, odluka da napusti startap kompaniju koštala je Waynea čitavo bogatstvo. Danas 10 posto udjela u Appleu vrijedi više od 95 milijardi dolara. Takvo bogatstvo bi od njega načinilo jednog od najimućnijih ljudi u svijetu. Nevjerovatno je, ali Waybe kaže da ne žali zbog svoje odluke, uglavnom zato što zna da on ne bi uspio u Appleu.

“Završio bih u odjeljenju sa dokumentacijom, pregledajući papirologiju sljedećih 20 godina”, ističe on.

Wayne kaže da se osjećao kao da “stoji u sjenci intelektualnih džinova”.

”Imao sam 40 godina, a ti klinci su bili u svojim dvadesetim… Oni su bili kao vihor – kao da sam držao tigra za rep. Da sam ostao s Appleom vjerovatno bih završio kao najbogatiji čovjek na groblju”, smatra Wayne.

On ipak žali za jednom stvari – Wayne je, naime, čuvao svoj originalni ugovor iz 1976, da bi ga početkom ’90-tih prodao za 500 dolara.

”Imao sam Appleov ugovor u svom kabinetu, prekriven prašinom i paučinom i pomislio sam: Šta će mi to?”, ispričao je on.

Isti ugovor je 2011. prodat na aukciji za 1,59 miliona dolara.