Stalna radna grupa za regionalni ruralni razvoj (SWG) u jugoistočnoj Evropi u okviru projekta “Regionalna saradnja i umrežavanje u oblasti poljoprivrede, ruralnog i ekonomskog razvoja prekograničnih područja” uz finansijsku pomoć Evropske unije u toku augusta podržat će organizaciju regionalnih manifestacija.
Iz Bosne i Hercegovine odlučili su se za Regionalnu manifestaciju Dani maline 2018 u Bratuncu, od 13. do 14. augusta, te X Međunarodni dečiji festival folklora “Licidersko srce” od 15. do 20. augusta u Užicu i Zlatiboru (Srbija) i Višegradu.
Predstavnica SWG-a Danica Nesević izjavila je da je podrška za Sajam maline usmjerena na jačanje saradnje i umrežavanje, bolju promociju prekograničnog regiona Drina-Tara te stvaranje prekograničnog lanca vrijednosti tog regiona.
Naglasila je da je podrška neophodna kako bi se osigurala sredstva za povezivanje i predstavljanje na sajmu, ali i promociji tradicionalnih proizvoda, kulture i tradicije te saradnju i umrežavanje u regionu naročito u poljoprivredi i turizmu.
„Ono što kao ženska organizacija želimo naročito postići jeste umrežavanje organizacija žena sa sela i vidljivost ženskog rada te ženskih tradicionalnih i netradionalnih znanja vještina i proizvoda koji će na taj način steći veće tržišne mogućnosti“, naglasila je.
Aktivnostima na sajmu, dodala je, žele povećati znanja u oblasti socijalnog preduzetništva i zadrugarstva, kao trenutno najboljeg modela za ekonomsko osnaživanje žena na selu.
U okviru Dana maline bit će organizovan gastro-fest i Izbor naj-kolača od malina pod nazivom “Malini u čast, s malinom u slast”.
Govoreći o Međunarodnom dečijem festivalu folklora “Licidersko srce”, Nesević je kazala da traje šest dana te da će se ove godine predstaviti oko 1.500 djece uzrasta od 8 do 15 godina iz 15 zemalja, Azije, Afrike, Južne Amerike i Evrope.
„Festivalskim aktivnostima planirani su zajednički koncerti, defilei, ulične animacije, obilasci kulturno- historijskih spomenika, upoznavanje starih zanata i drugih oblika tradicije i kulturna razmjena među učesnicima festivala“, kazala je.
Festival ima karakter prekogranične manifestacije, jer se dio festivalskih aktivnosti odvija na području BiH.
Naglasila je da će SWG u okviru GIZ projekta “Ruralni razvoj kroz integrisano upravljanje šumskim i vodnim resursima u jugoistočnoj Evropi: Perspektive ruralnog razvoja: kvalifikovanje, reintegracija i (samo) zapošljavanje” uz finansijsku podršku njemačkog federalnog Ministarstva za ekonomski razvoj i saradnju (BMZ) u toku augusta podržati i XII regatu “Drinski slalom” od 3. do 4. augusta u Bratuncu.
Nesević ističe da se regata organizira u cilju razvoja turizma na rijeci Drini te promociji turističkih potencijala regije i rijeke Drine te druženja ljubitelja ove rijeke i sportova na vodi.