Novosti

Mostar – Zvizdić otvorio 17. Međunarodni sajam “Dani trešnje 2019.”


Predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić otvorio je danas u Mostaru 17. Međunarodni sajam privrede, poljoprivrede, prehrane i turizma “Dani trešnje 2019.”.

Predsjedavajući Zvizdić  kazao je da su sajmovi i privredni forumi izuzetna prilika za prezentaciju privrednih potencijala Bosne i Hercegovine i povezivanje privrednika u regiju.

Istakao je razvojne, prirodne, privredne i turističke potencijale Bosne i Hercegovine.

Rekao je da BiH ima pozitivne razvojne parametre poput kontinuiranog rasta BDP-a i rasta izvoza. Dodao je da je naša zemlja najmanje zadužena država u jugoistočnoj Evropi što omogugućava daljnje zaduživanje za ključne infrastrukturne projekte.

Predsjedavajući Zvizdić je istakao značaj saradnje i povezivanja unutar regije za privredni i ekonomski rast svih pojedinačnih država. Rekao je da mi svi skupa, kao područje sa oko 20 miliona stanovnika, prirodnim, historijskim i kulturnim resurima postajemo značajan i atraktivan prostor koji privlači ozbiljne ulagače.

Naglasio je da se stoga posljednjih godina intenzivno radi na uspostavi jedne jedinstvene ekonomske regije u kojoj će se ukinuti sve trgovinske barijere, priznavati kvalifikacije i certifikati, te zajednički nastupati na trećim tržištima.

Naglasio je da je u prethodnom periodu samo sa Srbijom ukinuto devet necarinskih barijera kako bi se ubrzao protok roba i olakšalo poslovanje privrednicima.

Predsjedavajući Zvizdić je na kraju obraćanja čestitao organizatorima 17. Međunarodnog sajma privrede, poljoprivrede, prehrane i turizma “Dani trešnje 2019” na uspješnoj organizaciji sajma, a učesnicima poželio ugodan boravak u Mostaru i Bosni i Hercegovini i poželio poslovni uspjeh.

Predsjedavajućem Zvizdiću je na otvaranju sajma uručena medalja “Zlatna trešnja” za podršku i doprinos razvoju sajma.

Na ovogodišnjem sajmu “Dani trešnje 2019” koji se održava u Mostaru od 19. do 21. juna učestvuje oko 300 izlagača od kojih je 35 malih obrtnika, a centralna tema sajma je promocija starih, autohtonih zanata koji postaju turistički brend i turistički proizvod Bosne i Hercegovine