Novosti

Ekološki svjesni: Slovenci stopirali uvođenje 5G mreže


Vlada Slovenije skinula je s dnevnog reda strategiju Regulatorne Agencije za komunikacijske mreže i usluge (AKOS) o dodjeli spektra frekvencija za 5G i time zaustavila uvođenje ove tehnologije u Sloveniju.

To je urađeno na prijedlog ministra javne uprave Slovenije Rudija Medveda koji je za slovenačke medije izjavio da su pitanja o štetnosti 5G tehnologije legitimna.

Slovenija je prva zemlja u svijetu koja je Ustavom zaštitila vodu kao ljudsko pravo i javno dobro i time osigurala da njeni izvori pitke vode, kao budući možda najvažniji strateški resurs, ostanu nacionalno dobro.

Odlaganjem rasprave o odobrenju spektra frekvencija za 5G, dok se ne istraži djelovanje ove tehnologije na ljude i okolinu, napravljen je korak više u zaštiti zdravlja i očuvanja prirode.

U Sloveniji postoji više jakih eko-udruženja koja se zalažu za ljudima prijateljske tehnologije. Vlada očigledno uvažava njihov stav da je, bez obzira na moguće pritiske korporativnih sektora i EU administracije, važnije preduzeti odgovarajuće mjere kako razvoj i napredak ne bi ugrozili ljudsko zdravlje i prirodu.

Slovenija nije jedina koja je odložila uvođenje 5G tehnologije. Kako prenosi Hrvatsko udruženje za zaštitu od elektromagnetskog zračenja, to je uradila i Švicarska.

Švicarska nacionalna agencija za zaštitu okoliša (BAFU) poslala je pismo svim kantonalnim vladama krajem januara, u kojem je navela da se sistem mora prilagoditi tako da radijacija ostane ispod dozvoljenog nivoa.

Preporukom da zračenje mora ostati u granicama dozvoljenog nivoa praktično je 5G zaustavljena, jer su švicarske granice zračenja bile preniske za rad 5G mreža, a Parlament je u početku odbio da poveća njihov nivo.

Region Brisela je takođe zaustavio uvođenje 5G, kao i podizanje donjih granica zračenja.