Novosti

Veliki broj žena u Čapljini razvija vlastite biznise


Zahvaljujući pomoći USAID-ovog Programa podrške marginaliziranim grupama (USAID/PPMG) i Grada Čapljine mnoge žene u tom gradu odlučile su se za pokretanje vlastitog biznisa.

Jedna od njih je i frizerka Marija Limov Matić, samohrana majka dvojice dječaka.

Posao koji radim prvenstveno radim iz ljubavi, a tek onda kako bih zaradila novac i osigurala svoju i egzistenciju svoje djece”, kazala je Limov Matić.

Kako ističe, da nije bilo podrške USAID/PPMG i Grada Čapljina ne bi se usudila upustiti u ovakav poslovni poduhvat, posebno u današnje vrijeme i okolnosti kakve vladaju.

Žene, a posebno one koje imaju neko stručno ili zanatsko znanje trebaju pokušati napraviti vlastitu priču. Samouvjerenost je pola posla do uspješnog poslovanja, a ako pri tome još volite to što radite i imate razlog zbog kojeg živite, kao što su meni moji sinovi, onda nijedna prepreka nije nesavladiva“, zaključuje Marija koja govori da bi voljela ostati u Čapljini i proširiti svoje poslovanje kako bi omogućila zaposlenje i za druge osobe.

Da Čapljina ima vrlo preduzetne i posvećene žene pokazuje i Maja Pažin, koja je također kroz podršku USAID/PPMG i Grada Čapljine pokrenula vlastiti biznis.

Ona je otvorila salon za njegu kućnih ljubimaca, a interes i potreba za ovakvom uslugom u Čapljini je evidentna, jer prema Majinim riječima, prije zvaničnog otvorenja već je imala listu čekanja od 100 pasa.

Nedavno je završila i dodatnu edukaciju za grooming pasa, odnosno dotjerivanje pasa za izložbe.

Pažin je vrlo predana razvoju svog biznisa, pa u budućnosti želi pokrenuti hostel za pse, kako bi vlasnici kućnih ljubimaca imali sigurno mjesto u kojem mogu boraviti njihovi ljubimci dok su oni na odmorima ili u drugim obavezama. Pored toga, želja joj je da pokrene i uzgajivačnicu pasa.

Ovo je prvi put da ću raditi u životu ono što sam oduvijek htjela. Ranije nisam mogla jer nisam imala dovoljno sredstava da samostalno započnem ovakav biznis. Sigurna sam da ću svaki dan ići s osmijehom na posao”, ističe Pažin.

Suzana je još jedna mlada i vrijedna žena iz Čapljine koja je odlučila pokrenuti vlastiti biznis.

Ona je otvorila salon za masažu, a diplomirana je fizioterapeuktinja i svršenica nekoliko dodatnih edukacija za šrot terapeuta i rukovanje sa bebama.

Suzana je ranije radila u drugim salonima, a danas kada ima vlastiti kaže da je drastična razlika.

Raditi se mora u oba slučaja, ali kada radiš za sebe puno je opuštenije jer nisi pod pritiskom da moraš sustići zadatu normu. U tom slučaju posao se obavlja lakše, a samim tim i kvalitetnije”, ističe Suzana i kaže da bi, iako ima više posla kao samostalna preduzetnica, sada uvijek izabrala taj put.

Podrška USAID/PPMG i Grada Čapljine je na neki način ubrzala njenu odluku da pokrene vlastiti biznis i pružila joj sigurnost da nije sama u svom poduhvatu.

Njena poruka svima koji imaju poslovnu ideju je da iskoriste prilike kao što je podrška koju pruža USAID/PPMG i iskušaju se u pokretanju vlastitog biznisa jer znanje i iskustvo koje se dobije kroz jedan takav proces vrijedno je do kraja života.

Jedna od korisnica spomenutog programa je i Iva Borovac koja je otvorila Salon ljepote u Čapljini.

Iva se ranije amaterski bavila šminkanjem, a podrška koju je dobila omogućila joj je da to sve podigne na profesionalniji nivo, prvenstveno kroz dodatne edukacije i mogućnost nabavke profesionalne opreme i materijala.

Njena želja u budućnosti je završiti edukaciju za make up master edukatora kako bi mogla obučavati druge zainteresirane osobe za ovakav posao, a što bi joj osiguralo i veću vidljivost njenog salona.

USAID-ov Program podrške marginaliziranim grupama, zajedno s 27 lokalnih samouprava iz cijele BiH, od 2017. godine podržao je skoro 200 žena u osnivanju i razvoju njihovih biznisa. To su biznisi koji osiguravaju egzistenciju, povećavaju samostalnost i vraćaju vjeru u bolje sutra, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnostima Programa podrške marginaliziranim ženama USAID/PPMG.