Novosti

Palmer i Čadež: Regionalna saradnja na Zapadnom Balkanu nikad važnija


Jačanje regionalnih ekonomskih integracija i saradnje, što brža izgradnja zajedničkog zapadnobalkanskog prostora i dublje uključivanje regiona u jedinstveni pravni i ekonomski sistem Evropske unije, od presudnog su značaja za oporavak regionalnih privreda od posledica pandemije korona virusa.

To je zaključeno juče u telefonskom razgovoru Marka Čadeža, predsednika Privredne komore Srbije i Komorskog investicionog foruma, sa Matthew Palmerom, zamjenikom pomoćnika državnog sekretara SAD i američkim specijalnim predstavnikom za Zapadni Balkankon.

Osnaživanju regionalnih i evropskih integracija i bržem oporavku privreda Zapadnog Balkana značajno bi doprinjelo i formiranje posebnog fonda kojim bi se podržale aktivnosti na jačanju saradnje u regionu, inicijativa je koju su sagovornici razmotrili u razgovoru, saopšteno je iz Privredne komore Srbije.

Problemi sa kojima se suočavju naše ekonomije tokom zdravstvene krize još više su dali na značaju projektu izgradnje zajedničkog regionalnog ekonomskog prostora, zasnovanog na slobodi kretanja ljudi, robe, usluga i kapitala, i ukazali na potrebu da se on što pre realizuje kako bismo obezbedili što brži oporavak zapadnobalkanskih ekonomija – rekao je Čadež, prenoseći akcente iz razgovora sa Palmerom.

Navodi da su, istovremeno, nove okolnosti dodatno ojačale svijest o važnosti jačeg regionalnog povezivanja u narednom periodu, ali i potvrdile spremnost zapadnobalakanskih ekonomija da međusobno čvršće sarađuju.
Jedan od primera za to je uspostavljanje zelenih koridora za brži i lakši transport robe u regionu – ističe Čadež.

Kako će ekonomski oporavak Zapadnog Balkana u velikoj mjeri zavisiti od oporavka EU, kao glavnog spoljnotrgovinskog partnera regiona sa kojim ostvaruje više od 70 odsto razmjene, po riječima Čadeža, neophodno je da se što prije zeleni koridori Zapadnog Balkana povežu sa informacionim sistemom zelenih koridora Unije da bi se ubrzao protok robe iz regiona ka zemljama EU i obezbijedilo nesmetano snabdijevanje sirovinama i repromaterijalom iz evropskih zemalja.

Složili smo se i da je predstojeći zagrebački samit o Zapadnom Balkanu prilika za konkretne dogovore lidera regiona o intenziviranju saradnje radi bržeg ekonomskog oporavka regiona i predstavljanje koncepta “inkluzivnog proširenja” koje su privredne komore Zapadnog Balkana već u formi konkretnog predloga uputile Evropskoj komisiji – napominje Čadež.

Važno je, kaže, da taj koncept na Samitu bude i zvanično prihvaćen i da njegova implementacija počne već tokom njemačkog predsjedavanja EU.
To bi, podsjeća, značilo da se zapadnobalkanske ekonomije tretiraju kao dio jedinstvenog EU tržišta, odnosno našim privredama bi omogućilo integraciju u EU u određenim oblastima čim ispune sve tražene EU kriterijume na tim poljima.

Čadež je Palmera upoznao sa programom podrške privredi koji je Srbija donijela radi otklanjanja ekonomskih posljedica zdravstvene krize, planom za otvaranje i aktiviranje ekonomije kroz relaksaciju mjera uvedenih radi zaštite stanovništa tokom vanrednog stanja, ali i sa odlukom Vlade Srbije, donijetom na inicijativu Privredne komore Srbije, kojom je odobren izvoz u region drugima nedostajućih proizvoda kao što su pšenica i brašno.

(Tanjug)