Novosti

Mlinari tvrde: Visoke cijene pšenice uticaće na nova poskupljenja


Zbog visoke cijene pšenice na berzama brašno bi u BiH u narednom periodu moglo poskupjeti za 10 do 20 odsto, potvrdili su mlinari, te istakli da je cijena pšenice koja se sada nalazi na tržištu veća za 20 odsto nego prošle godine.

Koliko će to tačno dovesti i do skoka cijena hljeba i drugih pekarskih proizvoda, zvanično nisu mogli potvrditi, ali kupci se slažu da jedno vodi drugom i da su neki proizvodi već poskupjeli.

Dragan Vučić, izvršni direktor za prodaju i izvoz u preduzeću “Klas” Sarajevo, kazao je za “Nezavisne” da kod njih još nije bilo promjena u cijeni proizvoda, jer, kako kaže, još na stanju imaju zaliha pšenice od prošle godine.

“Međutim, ako cijena pšenice i dalje bude rasla i ukoliko se desi da ostanemo bez zaliha i ako budemo nabavljali novu pšenicu, sigurno je da ćemo morati podići cijenu naših proizvoda za 10 odsto”, ističe Vučić.

Kako je rekao, nije mu jasno zbog čega cijena pšenice dostiže tako visoke cifre.

“Trenutno na tržištu ima viška pšenice. To apsolutno nema nikakve logike, jer omjer ponude i potražnje je obrnut i sada kada bi cijena trebalo  da ide dolje, ovo izgleda kao nekakva vještačaka priča”, kazao je Vučić.

On dodaje da cijena pšenice na svjetskom tržištu ruši rekorde, te da sada iznosi 198 dolara, što,  kako kaže, nije zabilježeno u posljednjih nekoliko godina.

Nakon što se u federalnim medijima pojavila informacija da bi hljeb u FBiH trebalo da poskupi za 40 odsto u odnosu na dosadašnju cijenu, iz Udruženja poljoprivrednika FBiH pozivaju  odgovorne u entitetima i na nivou BiH da hitno reaguju i zaustave lihvarenje, te zaštite domaću proizvodnju i aktiviraju robne rezerve da mogu intervenisati u ovakvim situacijama.

“Pozivamo odgovorne u  BiH da počnu raditi posao za koji su i postavljeni da rade. Pšenica jeste nešto malo poskupjela u otkupu rod 2021. godine, ali to ne bi trebalo da bude razlog za ovoliko poskupljenje pekarskih proizvoda, pogotovo ako znamo da je žetva tek počela, tako da pekari i mlinari rade sa prošlogodišnjom pšenicom, koja je otkupljena po veoma niskim cijenama”, kazao je Nedžad Bićo, predsjednik  pomenutog udruženja.