Novosti

Porast na svjetskim berzama, očekuje se poboljšanje u 2023. godini


Na svjetskim su berzama u prvoj sedmici 2023. cijene dionica snažno porasle jer je ulagače ohrabrilo popuštanje inflacijskih pritisaka u SAD-u i eurozoni, što bi moglo navesti centralne banke da uskoro završe ciklus povećanja kamatnih stopa.

Na najvećoj svjetskoj berzi trgovalo se nesigurno sve do petka, kada su objavljeni podaci o zapošljavanju u SAD-u i plaćama. U decembru je broj zaposlenih povećan za 223.000, nešto više nego što se očekivalo, dok su plate porasle 0,3 posto na mjesečnom nivou, manje nego što se očekivalo.

Uz to, objavljeno je da su aktivnosti u uslužnom sektoru u decembru pale po prvi put nakon više od dvije i pol godine.

Zahvaljujući usporavanju rasta plata, a time i inflacijskih pritisaka, u petak su berzovni indeksi skočili više od 2 posto, nadoknadili sve gubitke od prethodnih dana i sedmicu završili u plusu.

Ulagači se nadaju da će kamate na kraju ciklusa povećanja biti niže nego što čelnici Feda procjenjuju i da će centralna banka početi smanjivati kamate već ove godine, iako je Fed signalizirao da bi to mogao učiniti tek u 2024. godini.

Iako zapisnik Feda s posljednje sjednice u prošloj godini nije podržao te nade, cijene su dionica porasle.

„Tržište je poput djeteta koje traži sladoled. Roditelji kažu ‘ne’, no dijete nastavlja tražiti sladoled jer su roditelji prije znali pokleknuti. Tako tržište i dalje očekuje da će dobiti sladoled, ali ne tako brzo kako je mislilo”, objašnjava Burns McKinney, portfelj menadžer u tvrtki NFJ Investment Group LLC.

McKinney smatra da zapisnik pokazuje da se dužnosnici Feda plaše da bi neopravdano ublažavanje finansijskih uslova zakompliciralo njihove napore u borbi protiv inflacije.

Ističe i to da je jasno da će Fed usporiti ritam povećanja cijene novca kako ne bi gurnuo ekonomiju u recesiju, ali da se može očekivati da će kamate ostati povišene duže nego što se prije očekivalo.

I na evropskim su berzama cijene dionica prošle sedmice snažno porasle. STOXX 600 indeks vodećih evropskih dionica skočio je 3,4 posto.

Snažan rast indeksa zahvaljuje se podacima koji su potaknuli nadu da je pad proizvodne aktivnosti u eurozoni dotaknuo dno i da bi mogao započeti oporavak.Podršku berzama pruža i nada ulagača da će se rast kineske ekonomije uskoro ubrzati, s obzirom da tamošnje vlasti ubrzano popuštaju restriktivne covid mjere.

„Ponovno otvaranje Kine ima veliki utjecaj širom svijeta. Potiče turizam i potrošnju, a moglo bi i ukloniti uska grla u nabavnim lancima, koja su proizvođačima zadavala probleme u 2022.”, kaže Joanne Goh, analitičarka u banci DBS.

Izvor: balkans.aljazeera.net