Tema u fokusu

Zlatan Mijatović, Ministar privrede KS: Kreiranjem novih politika ka ekonomskom razvoju kantona države


Razgovarala: Amela P.

O fokusu budućeg djelovanja, mjerama oporavka, poticajima, kreditima za mlade, ali i one koji to više nisu, o istraživanjima i planovima, javnim i privatnim preduzećima i drugim temama razgovarali smo sa ministrom privrede Kantona Sarajevo Zlatanom Mijatovićem

Prvi cilj – poslovni inkubator

Imate li kvalitetnu analizu stanja javnih preduzeća pod ingerencijom ministarstva na čijem ste čelu?  

„Prije dvije godine formirano je Odjeljenje za praćenje rada privrednih društava sa učešćem državnog kapitala. Javna preduzeća koja su u resoru Ministarstva privrede rade na realizaciji projekata i aktivnosti koje (su)finansira Ministarstvo, a koji su od općeg značaja za Kanton.

Vlada KS je prošle godine imenovala Stručni tim za analizu finansijskog stanja i usklađenosti aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija s relevantnim zakonima i drugim propisima te drugih otvorenih pitanja od značaja za kantonalna javna preduzeća iz resora ovog ministarstva.

Stručni tim će sa timovima unutar javnih preduzeća analizirati dosadašnje preporuke iz revizorskih izvještaja o finansijskoj reviziji Ureda za reviziju institucija u Federaciji BiH, konstatirati u kojoj mjeri su realizirane preporuke te ponuditi mišljenje oko realizacije nerealiziranih preporuka. Analizirat će preporuke iz revizorskih izvještaja o finansijskoj reviziji nezavisnog revizora i Odjela za internu reviziju unutar javnih preduzeća, konstatirati u kojoj mjeri su realizirane preporuke za posljednjih pet godina, konstatirati činjenično stanje i ponuditi stručno mišljenje u vezi sa nerealiziranim preporukama, analizirati dosadašnje preporuke, instrukcije, upite i druge aktivnosti, u saradnji s Uredom za borbu protiv korupcije i upravljanje kvalitetom.“

Na početku Vašeg mandata osigurana su sredstva za pravljenje kataloga prirodnih resursa i osnivanje centra za razvoj poduzetništva. Koji su ciljevi tih projekata?

„U budžetu Kantona Sarajevo za ovu godinu planirano je pola miliona maraka za istraživanje potencijala prirodnih resursa koje treba biti osnova za pripremanje koncesionih projekata sa svrhom privlačenja ulaganja na ovom polju. Ministarstvo privrede i Vlada KS rade na unapređenju preduzetničke infrastrukture. Značajna je implementacija projekta uspostave i djelovanja centra za razvoj preduzetništva JU Centar za napredne tehnologije u Sarajevu, unutar kojeg će biti uspostavljen i poslovni inkubator. Inkubator treba služiti kao jedan od stubova javne politike za podršku malim i srednjim preduzećima na području KS. Cilj inkubatora je i jačanje preduzetničkih kompetencija mladih osnivača/vlasnika poslovnih subjekata na području Kantona koji će imati priliku steći iskustvo vođenja vlastitog biznisa. Cilj je i da se kroz promociju rezultata programa poticaja razvoja male privrede poveća svijest javnosti o preduzetništvu. Planirano je da inkubator ima kapacitet za smještaj 25-30 start-up subjekata. Vrijednost koja se izgradnjom i raspoloživosti infrastrukture inkubatora isporučuje krajnjim korisnicima ogleda se u smanjenju troškova u prvoj godini poslovanja, benefitima korištenja savremeno opremljenog poslovnog prostora, kao i benefitom druženja i potencijalne saradnje s kolegama preduzetnicima.“ 

Povećanje iznosa kredita

Kratko ste na poziciji kantonalnog ministra privrede. Na čemu je bio Vaš fokus ovih šest mjeseci?

„Ova godina je posljednja godina implementacije Programa razvoja male privrede za period od 2020. do 2023. S tim u vezi, Vlada KS usvojila je Godišnji plan provođenja Programa razvoja male privrede za 2023. godinu na osnovu kojeg je naše Ministarstvo objavilo javne pozive za dodjelu grant i kreditnih sredstava subjektima male privrede, kao i grant sredstava za pokretanje vlastitog biznisa za nezaposlene. Za provođenje mjera iz ovog plana osigurano je 8,8 miliona KM, od čega je 2,5 miliona za program kreditiranja pod povoljnijim uvjetima, a ostatak za poticajna grant sredstva kroz devet različitih programa. Predviđen je iznos od 2,5 miliona KM za kreditiranje subjekata male privrede uz subvencioniranje kamatne stope do 3,0% putem odabranih banaka. U odnosu na prethodnu godinu, povećan je maksimalni iznos pojedinačnih kredita pa će korisnici sredstava umjesto milion moći podizati kredite sa subvencioniranim kamatnim stopama u iznosu do dva miliona.

Ove godine imamo program usmjeren na davanje podrške pokretanju vlastitog biznisa za osobe od 36 do 55 godina. Prošlogodišnji program podrške mladim osobama za pokretanje vlastitog biznisa dostupan je i ove godine. Za provođenje programa Podrška za pokretanje start-up poslovnih subjekata kategoriji stanovništva od 36 do 55 godina starosti i Podrška mladima za pokretanje start-up poslovnih subjekata planirana je implementacija ukupno dva miliona KM – po milion za svaki program. Po ovim programima predviđena je maksimalna pojedinačna grant podrška do 21.600 maraka. Smatram bitnim istaknuti da smo ove godine proširili dijapazon djelatnosti koje podržavamo kroz poticaj razvoju male privrede.“

Imate li planove za narednih šest mjeseci?

„Namjeravamo dovršiti postupak dodjele poticajnih sredstava subjektima male privrede. Krajem septembra ćemo pokrenuti proceduru dodjele poticajnih sredstava za finansiranje/sufinansiranje projekata za očuvanje tradicionalnih i starih zanata na području KS. Za ovu smo namjenu planirali pola miliona KM, a vlasnici starih zanata mogu očekivati objavu javnog poziva tokom septembra.“

Sve prednosti Sarajeva

Šta privrednici mogu očekivati od Ministarstva?

„Planiramo dovršiti projekte koje je započela prethodna vlada i početi proces kreiranja novih politika sa sistemskim mjerama, koje trebaju voditi ka ekonomskom rastu i razvoju Kantona, Federacije BiH i države. Vlada Kantona namjerava iskoristiti nadležnosti i raspoložive resurse za unapređenje poslovnog okruženja i poticanje promjena na entitetskom i državnom nivou. U saradnji sa UNDP-om, planiramo pripremu zakonskih rješenja za kreiranje pravnog okvira za uspostavljanje sistema koji će Ministarstvu omogućiti veći obim djelovanja u pružanju podrške poslovnim subjektima i kojim bi se stvorio pravni okvir za poticanje inovativnosti i konkurentnosti strateških industrija. Za dugoročni rast i razvoj Kantona i države neophodna je jaka privreda zasnovana na proizvodnji i razvoju preduzetništva, privlačenju investicija i jačanju javno-privatnog partnerstva. Treba iskoristiti priliku koju nam Sarajevo kao glavni grad nudi. Grad ima predispozicije za ekonomski rast, sjajan strateški i geografski položaj, obiluje prirodnim bogatstvima, ima dugu tradiciju u različitim industrijama i educiranu i motiviranu radnu snagu.“

Je li preoptimistično očekivati da Ministarstvo bude istinski na raspolaganju privrednicima?

„Želim spomenuti aktivnost koja je u začetku, ali ima potencijal da izraste u jedan od najvećih projekata koji će se realizirati na području Kantona. To je izrada predstudije i studije izvodljivosti za uspostavu poslovne zone Doglodi u Sarajevu. Opredijelili smo se za istraživanje mogućnosti izgradnje poslovne zone na ovom lokalitetu, koja će, osim industrijskih objekata, sadržavati i objekte djelatnosti srodnih i komplementarnih djelatnosti, kao što su skladišta, distributivni centri, predstavništva, IT hubovi…“

Šta nedostaje u komunikaciji na relaciji privrednici – Ministarstvo i šta bi, u konačnici, i jednima i drugima olakšalo funkcioniranje?

„Vlada KS implementaciju razvojnih politika čini transparentnom svim građanima Kantona, koristeći sve raspoložive kanale komunikacije. Osluškujemo potrebe korisnika naših usluga i kreiramo mjere kojima ćemo napraviti razliku u ovom društvu. Nastavit ćemo s ovom praksom i raditi na unapređenju komunikacije i odnosa sa privrednicima.“