Novosti

Održana prva radionica za izradu Strategije razvoja Federacije BiH


Prva od dvanaest radionica vezanih za izradu Strategije razvoja Federacije BiH 2021-2027. održana je juče, u organizaciji Federalnog zavoda za programiranje razvoja, koji je ključni koordinator procesa razvojnog planiranja u Federaciji BiH.

Pored Vlade Federacije, podrška procesu izrade Strategije razvoja data je u okviru Projekta integriranog lokalnog razvoja, koji je zajednički projekat Vlade Švicarske i UNDP-a.

Cilj ovih radionica je da, uz pomoć domaćih eksperata i ključnih aktera društveno – ekonomskog života Federacije, budu razmatrani i utvrđeni osnovni problemi, izazovi i potencijali u pojedinim socijalnim i ekonomskim oblastima i predložena razvojna rješenja za 12 tematskih oblasti.

To su konkurentnost i poslovna klima, industrijski razvoj, kreativna industrija i pametna specijalizacija, razvoj malih i srednjih preduzeća, poduzetništva i obrta i makroekonomska stabilnost i odgovorne javne finansije.

Na radionici je razmatrano i obrazovanje, nauka, razvoj ljudskih potencijala i tržište rada, poljoprivreda i proizvodnja hrane, ruralni razvoj i turizam, zdravlje i kvalitet života, idemografija i socijalne politike.

Nova razvojna rješenja planirana su i za korupciju, dobro upravljanje i javne usluge, transport i komunikacionu infrastrukturu, energiju i energetsku učinkovitost, okoliš, komunalna infrastrukturu i upravljanje prirodnim resursima (vodosnadbijevanje,
otpad, šume, čist vazduh).

Tematske oblasti su formirane na osnovu analize prioriteta i razvojnih pravaca definiranih u važećim strateškim dokumentima Bosne i Hercegovine, Federacije BiH, kantona kao i dokumenata koji su relevantni za proces evropskih integracija i drugih
međunarodno preuzetih obaveza Bosne i Hercegovine (uključujući i Agendu 2030.).

Nakon ovih, slijede radionice na kojima će biti definirana vizija Strategije razvoja Federacije BiH 2021- 2027., strateški ciljevi, prioriteti i mjere za implementaciju Strategije.

Sve radionice koje se odnose na analizu stanja (12 radionica) će biti održane u periodu od 26. septembra do 7. oktobra, uz učešće 400 predstavnika institucija Federacije BiH, kantona, opština, države, poslovne zajednice, nevladinog sektora.