Novosti

Privrednici FBiH i RS razgovarali s ministrom Šarovićem


Razmatranje problema s kojim se suočava bh. privreda, zbog aktuelne političke situacije i nerada Parlamentarne skupštine BiH, i iznalaženje rješenja za poboljšanje trenutnog stanja bila je tema sastanka ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Mirka Šarovića i privrednika iz oba bh. entiteta.

Po riječima ministra Šarovića, na sastanaku s privrednicima “željeli su da čuju njihove probleme, prijedloge, šta očekuju od izvršnih vlasti u BiH”.

On je iskoristio priliku da predstavi rad ministarstva u proteklom periodu u 2019. godini, “bez obzira na prilike koje nisu bile sjajne i za privredu, ali i Vijeće ministara BiH koje je djelovalo u ovakvoj situaciji s mandatom koji je istekao”.

“Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa imalo je rezultate s kojim smo zadovoljni. Oni su uvijek mogli da budu i bolji da je atmosfera i neke druge prilike bile povoljnije. U ovoj godini, posebno u oblasti poljoprivrede, prehrambenom sektoru imali smo značajne uspjehe. Nastavili smo kontinuitet dostizanja evropskih standarda, posebno kada je u pitanju pileće meso, prerađevine od pilećeg mesa, jaja za preradu, što je po nama veliki uspjeh i značajan napredak u ostvarenju uslova za izvoz crvenog mesa na tržište Evropske unije”, kazao je Šarović.

Vjeruje da su naredni mjeseci ključni za tu, posljednju prepreku kada je u pitanju dostizanje evropskih standarda.

Šarović također smatara da je ostvaren značajan napredak i u nekim drugim sektorima.

“Prije nešto više od godinu dana primjenjuje se pravilnik o oslobađanju od carina opreme za proizvodnju. Odnosi se na opremu koju uvoze privrednici, a ne proizvodi se u BiH. Oprema se uvozi bez carina, što je velika povlastica za privrednike, koji su do sada uvezli opremu u vrijednosti 81 miliona KM”, rakao je Šarović.

Ukazao je na probleme s kojim se susreće bh. vinarstvo u koje je uključena i susjedna Hrvatska.

“Naši vinari imali su konstatne probleme s izvozom vina u Evropsku uniju. Konačno postigli smo dogovor s Hrvatskom u onom dijelu koji se odnosi na označavanje geografskog porijekla i kvaliteta našeg vina. EU nam je dala rok od pet godina da uskladimo svoje zakonodavstvo, a u tom periodu možemo bez bilo kakvih prepreka da izvozimo naše vino na tržište Hrvatske, ali i drugih zemalja”, kazao je Šarović.

Po njegovim riječima, u ovom trenutku najaktuelniji je proces ili inicijativa za formiranje tzv. malog Šengena.

“Mi smo o njemu ranije govorili kao o Cefti plus. O ovoj ideji razgovarali smo s privrednicima. Upoznao sam ih o onom što bi ova inicijativa u konačnici mogla da donese. To je inicijativa o kojoj se razgovaralo u posljednje dvije godine, a u suštini znači unapređenje slobodne trgovinine u cijelom regionu. Pored slobodne trgovine ta inicijativa znači i rasterećenje graničnih prijelaza ili prolazak bez zaustavljanja. Ova inicijativa u suštini znači i slobodno kretanje ne samo roba, nego i kretanje radne snage i priznavanje profesionanih kvalifikacija i univerzitetskih diploma”, kazao je Šarović.

Dodao je da će sa svoje strane “rado saslušati inicijative, prijedloge i sugestije privrednika, s kojima će biti partneri i raditi na zajedničkim projektima dok ovaj saziv Vijeća ministara bude trajao”.

Uime regionalog poslovnog kluba Biznis plus Svetlana Cenić kazala je da ovakvi sastanci trebaju biti organizirani i na mjesečnom nivou, ne samo s ministrom Šarovićem, već i s ostalim vladama u BiH.

“Mislim da je bilo suviše politike u zadnje vrijeme. Niko ne priča o ekonomiji, pominju se reforme ali niko nije saslušao privrednike šta misla o reformama, rijetko se kad čuje što oni zaista misle o tome. Apelujemo na paralament da počne da radi svoj posao, s obzirom na to da toliko zakona, sporazuma čeka da se usvoje, da se privrednicima olakša rad”, kazala je Cenić.