Novosti

Sa traka čapljinske Laste uskoro silaze prvi keksi


Agencija za privatizaciju u Federaciji Bosne i Hecegovine objavila je jučer javni poziv za prodaju dijela imovine nekadašnjeg giganta Agrokomerca. Prodaja će se obaviti metodom neposredne pogodbe.

Predmet prodaje je farma purana “Johovac”, koja se sastoji od poslovne zgrade i zemljišta, ukupne površine 38.493 m².

Početna cijena je 747.980 KM. Ponude sa cijenom nižom od početne cijene neće biti uzete u razmatranje.

Direktni pregovori sa ponuđačima održat će se u prostorijama Agencije u Sarajevu 30. avgusta. u 13:00 sati.

Podsjetimo da je veći dio Agrokomerca radnije prodat kompaniji AC Food, koja je dio AS grupe iz Tešnja, a koja je tu pokrenula i uspješno razvija proizvodnju različitih proizvoda.Iako su mnogi bili skeptični u pogledu ponovnog oživljavanja čapljinske Laste, nekadašnjeg konditorskog giganta bivše države, proteklih sedmica sve sumnje su otklonjene.

Prema onome što se vidi na terenu, samo je pitanje dana kada će sa trake sići prvi keksi i kada će Čapljina ponovno zamirisati po prepoznatljivim okusima štrudle, krem štapića, ali i ostalih, novih slastica koje su ranije najavljene.

Građevinski radovi dobrim su dijelom završeni, prenosi portal Tomislavcity.

– Od starih pogona nije ostalo skoro ništa. Lasta se proširila i u širinu i u visinu. Nadograđen je novi dio budućeg pogona koji će biti spojen sa rekonstruiranim dijelom tako da će to biti jedna velika prostrana površina.

U pogone Laste stigli su i prvi strojevi i krenulo je njihovo sklapanje.

Kako doznaje Bljesak.info, radi se o najkvalitetnijim strojevima na tržištu. Oprema je italijanskog i njemačkog porijekla, dok su trake proizveli Švajcarci. Radnici u danima ispred nas očekuju još neke dijelove, pa će strojevi uskoro biti sastavljeni u potpunosti. S njima rade stručnjaci za strojeve iz Italije, Njemačke i Švajcarske, kako bi sve bilo urađeno po najvišim standardima.

Kada sve bude gotovo, tvornica neće biti ustrojena kao prije. Naime, i proizvodnja i laboratorij i uprava biće smješteni u istom pogonu.

Kada su u pitanju ostali radovi, vrijedi istaknuti kako su zadržani stari silosi po kojima je čapljinska Lasta bila nadaleko vizualno prepoznata, a okoliš u krugu tvornice je uređen na način da nijedno stablo nije posječeno.

Podsjetimo, u novembru 2019. godine vlasnik grudske Violete Petar Ćorluka kupio je Lastu u stečaju i najavio ponovno pokretanje tvornice i proizvodnje.

Tada je najavio kako će u Lastu biti uloženo preko 20 mil KM te da će Čapljina biti središte u kojemu će se proizvoditi samo najbolji proizvodi konditorske industrije.

– Prehrambena industrija je nešto potpuno novo za cijeli naš tim, koji se bavi svim, od pomnog istraživanja tržišta do planiranja proizvodnje i lansiranja proizvoda na tržište. Svi radovi moraju zadovoljiti visoke standarde prehrambene industrije, kako bi svim faktorima mogli konkurirati na tržištu i pružiti jedinstven i kvalitetan proizvod – rekao je početkom ove godine Ćorluka.